19 Հոկտեմբեր 2011 - 09:03 AMT
Վերջերս, հատկապես վերջին ամսում, փորձագետները սկսել են խոսել ճգնաժամի երկրորդ ալիքի մասին, ասել է հոկտեմբերի 19-ին մամլո ասուլիսում ասել է Տնտեսական գիտությունների թեկնածու Գրիգոր Հայրապետյանը: Ըստ նրա, նման ենթադրությունները պայմանավորված են Եվրոպայի թույլ զարգացած երկրների պետպարտքի սպասարկման հետ կապված խնդիրներով, բացի այդ, մտավախություն է առաջացնում նաև ԱՄՆ «թույլ էկոնոմիկան», որտեղից էլ տարածվեց առաջին տնտեսական ճգնաժամը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա, ըստ նրա, համաշխարհային ճգնաժամը հզոր ազդեցություն ունեցավ երկրի էկոնոմիկայի վրա, որի արդյունքում գրեթե 3 տարի է այն չէր զարգանում: «Եթե դիտարկենք մակրտնտեսական ցուցանիշները, ապա 2010թ. մենք վերադարձանք 2007թ. մակարդակին»,-ասել է նա: Տնտեսագետը նշել է, որ Հայաստանի էկոնոմիկան մեծ կախում ունի դրամական փոխանցումներից, որոնք զգալիորեն կրճատվել են ճգնաժամի արդյունքում և այժմ նկատվում է նախկին ծավալների վերականգնման միտում: Ըստ նրա, իրավիճակի թուլացումը եվրոյի գոտում կհանգեցնի փոխանցումների կրճատմանը դեպի Հայաստան, ինչը կվատթարացնի սոցիալական վիճակը երկրում: Բացի այդ, կա առևտրային բալանսի պակասուրդի խնդիր, քանի որ Հայաստանը ներկրող երկիր է: «Երկրորդ ալիքի դեպքում Հայաստանի կարուստներն անխուսափելի են»,-ասել է նա: Այդ դեպքում երկրի իշխանությունները կրկին կդիմեն պետպարտքի ավելացմանը միջազգային կառույցներից ֆինանսական միջոցներ ներգրավելով: «Սակայն, ամենակարևորը աշխատանքի շուկայի վիճակն է, քանի որ համաշխարհային ճգնաժամի շրջանում գործազուրկների թիվն ավելանում է»,-ասել է նա:

В последнее время, особенно в последний месяц, многочисленные эксперты начали говорить о второй волне кризиса, сказал 19 октября на пресс-конференции в Ереване кандидат экономических наук Григор Айрапетян. По его словам, такие предположения обусловлены проблемами, связанными с управлением госдолга наиболее слабо развитых стран Европы, помимо этого, опасение вызывает и “слабая экономика” США, откуда и пошел первый финансовый кризис.
Что же касается Армении, то по его словам, мировой кризис оказал сильное влияние на экономику страны, в результате чего на протяжении трех лет она не развивалась. “Если рассматривать макроэкономические показатели, то в 2010 году мы вернулись на уровень 2007 года”, – сказал он. В связи с этим экономист добавил, что экономика Армении сильно зависит от трансфертов, которые значительно сократились в период кризиса и сейчас наблюдаются тенденции восстановления прежних объемов. По его мнению, ослабление ситуации в еврозоне приведет к сокращению трансфертов в Армению, что приведет к ухудшению соцситуации в стране. Помимо этого, есть проблема дефицита торгового баланса, поскольку Армения является импортирующей страной. “В случае второй волны кризиса потери Армении неизбежны”, – подчеркнул он. В этом случае власти страны вновь прибегнут к увеличению госдолга за счет привлечения финсредств от международных структур. “Но что самое главное – это состояние рынка труда, поскольку в период мирового кризиса число безработных значительно увеличится”, – отметил он.