19 Հոկտեմբեր 2011 - 09:42 AMT
Անհատույց օգտագործման իրավունքով պետական գույքի կառավարման արդյունավետության բարձրացման շրջանակներում Արշակունյաց 2 հասցեում գտնվող Մամուլի շենքը վերանորոգվելու է այնտեղ աշխատող կազմակերպություններից գանձված գումարներով։ Այդ մասին հոկտեմբերի 19-ին կառավարության մամլո կենտրոնում հայտարարել է Հայաստանի պետական գույքի կառավարման վարչության նորանշանակ պետ Արման Սահակյանը։
Սահակյանի խոսքով, նա անձամբ եղել է շենքում և հանդիպել այնտեղ աշխատող մարդկանց հետ, ծանոթացել նրանց խնդիրներին։ «Ինչ վերաբերվում է գլոբալ խնդիրներին, օրինակ, վերելակին, ապա դրանք լուծվելու են համավճարման հիման վրա. վարչապետի որոշմամբ, անհրաժեշտ գումարի մի մասը հատկացնելու է կառավարությունը, իսկ մնացած մասը հավաքվելու է շենքում աշխատող կազմակերպություններից»,- ասել է նա։
Դրա հետ կապված Սահակյանը հավելել է, որ անհատույց օգտագործման իրավունքով պետական գույքի կառավարման ոլորտում նման խնդիրները շատ են։ «Անբարեխիղճ օգտվողները ժամանակին վերցրել են հսկայական տարածքներ, և տվյալ պահին դրանք դարձրել են բիզնեսի առարկա՝ այդ տարածքները վարձով տալով այլ կազմակերպությունների»,- ասել է նա։

В рамках повышения эффективности управления государственным имуществом на правах безвозмездного пользования Дом печати, расположенный по адресу Аршакунянц 2 в Ереване, будет отремонтирован на суммы, вносимые за аренду работающими там организациями. Об этом 19 октября в пресс-центре правительства Армении сообщил новоназначенный начальник Управления по управлению государственным имуществом Арман Саакян.
По его словам, он лично побывал в здании и встретился с работающими там людьми, выслушал их проблемы. «Что же касается глобальных проблем, например, лифта, то они будут решены на основе соопалаты: по решению премьера часть необходимой суммы предоставит правительство, а остальная часть будет собрана от работающих в здании организаций», – сказал он.
В связи с этим Арман Саакян добавил, что в сфере управления государственным имуществом на правах безвозмездного пользования аналогичные проблемы многочисленны. «Недобросовестные пользователи в свое время взяли огромные территории, и на данный момент сделали это предметом бизнеса, сдав эти территории в аренду другим организациям», – подчеркнул он.