19 Հոկտեմբեր 2011 - 10:28 AMT
Lego-ից և Samsung Galaxy S II սմարթֆոնից պատրաստված ռոբոտը «Ռուբիկ-կուբիկ» գլուխկոտրուկի ռեկորդ է սահմանել
Lego կոնստրուկտորից պատրաստված ռոբոտ CubeStormer II-ը կարողացել է հավաքել Ռուբիկ-կուբիկը 5,35 վայրկյանում, գրում է Lenta.ru-ն։
Փաստորեն ռոբոտը կարողացել է 0,31 վայրկյանով ավելի արագ հավաքել այն՝ առաջ անցնելով աշխարհի ռեկորդակիր ավստրալացի Ֆելիքս Զեմդեգսայից։ Վերջինս հավաքել է Ռուբիկ-կուբիկը 5,66 վայրկյանում և ռեկորդ սահմանել։
CubeStormer II ռոբոտին ստեղծել են բրիտանացի նախագծողներ Մայք Դոբսոնը և Դեվիդ Գիլդեյը։ Նրանք օգտագործել են Lego կոնստրուկտորները և ռոբոտին ղեկավարելու համար՝ Samsung Galaxy S II սմարթֆոնը։ Սմարթֆոնը ներկառուցված տեսախցիկով դիտում է Ռուբիկ-կուբիկը և լուծում խնդիրը։
Թե ինչպես է CubeStormer II-ը լուծում գլուխկոտրուկը կարելի է դիտել Youtube-ում տարածված տեսանյութի մեջ։ Հոկտեմբերի 26-27-ին կայացնալիք TechCon տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի ժամանակ նախագծողները պատրաստվում են ներկայացնել ռեկորդակիր ռոբոտին։
«Ռուբիկ-կուբիկ» գլուխկոտրուկը ստեղծվել է 1974թ-ին վիենացի ճարտարապետ Էռնո Ռուբիկի կողմից։ Այսօր ամեն տարի ամբողջ աշխարհում պարբերաբար անցկացվում են «Ռուբիկ-կուբիկ» գլուխկոտրուկի մրցույթներ։

19 Октябрь 2011 - 10:28 AMT
Робот CubeStormer II, построенный из конструктора Lego,смог собрать “Кубик Рубика” за 5,35 секунды, сообщает Лента.ру.
Результат Cubestormer II оказался на 0,31 секунды лучше, чем результат австралийца Феликса Земдегса – мирового рекордсмена по скоростному собиранию кубика (в его классическом виде – 3х3х3). В ходе соревнований Melbourne Winter Open в июне 2011 года Земдегс решил головоломку за 5,66 секунды.
Робота-рекордсмена создали британские инженеры Майк Добсон и Дэвид Гилдэй. Для этого им потребовалось четыре набора конструктора Lego Mindstorms. Роботом управляет смартфон Galaxy S II, который "рассматривает" кубик через встроенную камеру и находит решение.
Продемонстрировать робота на публике инженеры планируют на выставке TechCon, которая пройдет в штате Калифорния 26-27 октября.
Головоломку, известную как "Кубик Рубика", предложил в 1974 году венгерский архитектор Эрно Рубик. Сборка кубика на скорость носит название "спидкубинг" (англ. "speedcubing"). Ежегодно в мире проводится несколько соревнований по спидкубингу.