Այսօրվա դրությամբ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը չորս հայկական բանկերի բաժնետեր է, ինչպես նայ փայատեր է այլ ոլորտների ընկերություններում՝ դեղագործական, ագրոբիզնեսի և այլ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը: «Դեռևս դժվար է խոսել հետագա ծրագրերի մասին, ամեն ինչ կախված է ընկերությունների պահանջներից: Մենք պատրաստ ենք քննարկել ներդրումային ծրագրերը մեր հաճախորդների հետ»,-ասել է նա՝ մեկնաբանելով հայկական բանկերից մեկի բաժնետերերի կազմից դուրս գալու հնարավորությունը:
Իր հերթին բանկի տնօրենների խորհրդի անդամ Կուրտ Բայերը պարզաբանեց, որ ՎԶԵԲ-ը մշտապես չի մնում որևէ կազմակերպությունում կամ բանկում: «Մենք փորձում ենք օգնել ընկերություններին, դա գրավում է 3-6 տարի, կախված է նաև նրանից, թե ընկերությունն ունի մեր աջակցության կարիքը թե ոչ, ինչպես նաև շուկայի վիճակից: Մենք կարող ենք դուրս գալ միայն այն դեպքում, եթե դուրս գալու գինը գերազանցում է ընկերություն մուտք գործելու գինը»,-ասել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ ՎԶԵԲ-ն աշխատում է երկու ուղղությամբ՝ վարկեր է տրամադրում ու ներդրումներ է կատարում ընկերությունների կառույցներում, դա կախված է ընկերության տեսակից:
ՎԶԵԲ-ի տնօրենների խորհրդի պատվիրակությունը Հայաստանում է գտնվում է հոկտեմբերի 17-21-ը: Հնարավորություն է տալիս տնօրենների խորհրդին տեղեկատվություն ստանալ բանկի ներկայության երկրներում առկա զարգացումների մասին: Հայաստան այցելության նպատակն է տնտեսության առաջնայնությունների, ինչպես նաև Հայաստանի համար 2012-15թթ. ծրագրվող ռազմավարության շրջանակներում հանրապետությունում ՎԶԵԲ-ի դերի մասին առավել հստակ պատկերացման ձևավորումը:
Այցի շրջանակերում պատվիրակները հանդիպել են ՀՀ նախագահի, վարչապետի, ԿԲ նախագահի և այլ պաշտոնյաների ու գորածարարների հետ: Պատվիրակության կազմում են Ժերոմ Բակոնին (Ֆրանսիա), Կուրտ Բայերը (Ավստրիա, Իսրայել, Կիպրոս, Մալթա, Ղազախստան, Բոսնիա և Հերցոգովինա), Օլե Բլոնդալը (Դանիա, Իռլանդիա, Լիտվա), Ջիանլուկա Գրանդին (Իտալիա), Օլե Հովլանդը (Նորվեգիա, Ֆինլանդիա, Լատվիա), Հերբերտ Ջունկը (Գերմանիա), Յան Մաասը (Նիդերլանդներ, Մոնղոլիա, Մակեդոնիա), ինչպես նաև Պեդրո Մորիյոն (Իսպանիա, Մեքսիկա): Հայաստանում 1992թ. ի վեր գործող ՎԶԵԲ-ն մինչ օրս ներդրումներ է կատարել շուրջ 100 ծրագրերում և շուրջ 450 մլն եվրո հատկացումներ է արել:

На сегодняшний день Европейский банк реконструкции и развития является акционером четырех армянских банков, а также компаний различных сфер – фармацевтической, агробизнеса, ИТ и других. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал глава ереванского офиса банка Валериу Разлог. “Говорить о дальнейших планах пока трудно, поскольку все зависит от потребностей компаний. Мы готовы обсудить инвестиционные программы со всеми клиентами, которые приходят к нам”, – сказал он, комментируя возможность выхода банка из состава акционеров одного из армянских банков.
В свою очередь член Совета директоров банка Курт Байер пояснил, что EBRD не остается навечно в какой-либо организации или банке. “Мы однозначно пытаемся помочь компаниям, что занимает 3-6 лет, это также зависит от того, имеет ли компания потребность в нашей поддержке или нет, а также от состояния рынка. Мы можем выйти только тогда, когда цена выхода выше цены входа в компанию”, – пояснил он.
В этом контексте член Совета банка напомнил, что EBRD работает в двух направлениях: предоставляет кредиты и инвестирует в структуру компаний, и это зависит от вида компании.
Делегация Совета директоров EBRD находится в Армении 17-21 октября. Визит является частью очередного этапа консультаций, что дает возможность Совету директоров получить информацию о развитиях, происходящих в странах присутствия банка. В контексте же Армении целью визита является формирование более четкого представления о приоритетах в экономике Армении и об ожидающейся роли EBRD в республике на 2012-2015 гг. в рамках планируемой для Армении новой стратегии.
В ходе визита Совет директоров EBRD встретился с президентом Армении Сержем Саргсяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном, министром экономики Тиграном Давтяном, председателем Центрального банка Артуром Джавадяном, а также с другими высокопоставленными представителями властей и бизнес-сообщества.
В состав делегации входят Жером Баконин (Франция), Курт Байер (Австрия/ Израиль/ Кипр/ Мальта/Казахстан/Босния и Герцеговина), Оле Блондал (Дания/Ирландия/Литва), Джианлука Гранди (Италия), Оле Ховланд (Норвегия/Финляндия/Латвия), Херберт Джунк (Германия), Ян Маас (Нидерланды/ Монголия/ Македония), а также Педро Морийон (Испания/Мексика).
Действующий в Армении с 1992 года EBRD по сей день осуществил инвестиции по порядка 100 программам и предоставил финансирования на сумму в более 450 млн евро.