19 Հոկտեմբեր 2011 - 13:38 AMT
Ռուսական տնտեսությունում տիրող իրավիճակը չի հապաղի ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա, կարծում են ՎԶԵԲ-ում
Հայաստանը երկիր է, որն իր արտադրանքը մեծ ծավալներով ներկրում է Ռուսաստան, ուստի ռուսական տնտեսության մեջ տիրող իրավիճակը միանշանակ ազդում է հայկական տնտեսության վրա։ Այդ մասին հոկտեմբերի 19-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի Տնօրենների խորհրդի անդամ Կուրտ Բայերը։ Նրա խոսքով, շատ ընկերություններ այսօր փորձում են դիվերսիֆիկացնել իրենց պորտֆելը ներկրման առումով և որոնում են իրացման այլ շուկաներ, որպեսզի ամբողջությամբ կախված չլինեն Ռուսաստանից։ «Իհարկե, ռուսական տնտեսության անկումը չի ազդի Հայաստանի տնտեսության վրա 1/1 հարաբերակցությամբ»,- կարծում է միջազգային կառույցի տնօրենների խորհրդի անդամը։
ՎԶԵԲ-ի տնօրենների խորհրդի պատվիրակությունը Հայաստանում գտնվում է հոկտեմբերի 17-21-ը: Հնարավորություն է տալիս տնօրենների խորհրդին տեղեկատվություն ստանալ բանկի ներկայության երկրներում առկա զարգացումների մասին: Հայաստան այցելության նպատակն է տնտեսության առաջնայնությունների, ինչպես նաև Հայաստանի համար 2012-15թթ. ծրագրվող ռազմավարության շրջանակներում հանրապետությունում ՎԶԵԲ-ի դերի մասին առավել հստակ պատկերացման ձևավորումը:
Հայաստանում 1992թ. ի վեր գործող ՎԶԵԲ-ը մինչ օրս ներդրումներ է կատարել շուրջ 100 ծրագրերում և շուրջ 450 մլն եվրո հատկացումներ է արել:

Армения – страна, которая импортирует свою продукцию в Россию в больших объемах, поэтому ситуация в российской экономике однозначно оказывает влияние на армянскую экономику. Об этом 19 октября на пресс-конференции в Ереване сказал член Совета директоров Европейского банка реконструкции и развития Курт Байер.
По его словам, многие компании на сегодняшний пытаются диверсифицировать свой портфель в плане импорта и ищут дургие рынки сбыта, чтобы полностью не зависеть от России. “Конечно, спад российской экономики не скажется на экономике Армении в пропорции 1 к 1”, – добавил он.
Делегация Совета директоров EBRD находится в Армении 17-21 октября. Визит является частью очередного этапа консультаций, что дает возможность Совету директоров получить информацию о развитиях, происходящих в странах присутствия банка. В контексте же Армении целью визита является формирование более четкого представления о приоритетах в экономике Армении и об ожидающейся роли EBRD в республике на 2012-2015 гг. в рамках планируемой для Армении новой стратегии.
Действующий в Армении с 1992 года EBRD по сей день осуществил инвестиции по порядка 100 программам и предоставил финансирования на сумму в более 450 млн евро.