Երրորդ եռամսյակի արդյունքներով «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն ապահովել է հիմնական տարեկան ցուցանիշները և հույս ունի, որ տարվա արդյունքով կգերակատարի այն ցուցանիշները, որոնք ընկած են ռազմավարական ծրագրի հիմքում։ Այդ մասին հոկտեմբերի 20-ին Երևանում հայտարարել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը։
Մասնավորապես, նրա խոսքով, բանկը տարվա արդյունքներով ապահովել է ակտիվների 25 տոկոս աճ տարեսկզբի համեմատ, ինչը կազմել է 198,7 մլրդ դրամ։ Միաժամանակ նա հավելել է, որ ընթացիկ տարվա արդյունքով այդ ցուցանիշը հասնելու է նշված 30 տոկոս աճին։ Բանկի պարտավորությունները երրորդ եռամսյակի վերջում կազմել են 157,2 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 30 տոկոս աճ տարեսկզբի համեմատ։ Ինչ վերաբերվում է վարկային ներդրումներին, ապա այստեղ աճը կազմել է 42 տոկոս (128,2 մլրդ դրամ)։ «Ըստ այդ ցուցանիշների, ինչպես նախատեսվել էր, բանկը Հայաստանի բանկային համակարգում զբաղեցնում է 1-2-րդ տեղերը։ Ուրախացնում է այն, որ մենք շարունակում ենք ավելացնել բանկի տեսակարար կշիռը երկրի ընդհանուր բանկային համակարգում, իսկ դա նշանակում է, որ մենք ավելի արագ ենք աճում Հայաստանի բանկային համակարգի համեմատ»,- ասել է նա։
Տիգրան Ջրբաշյանը նաև հաղորդել է, որ երրորդ եռամսյակի արդյունքներով բանկին հաջողվել է Հայաստանի բանկային համակարգում զբաղեցնել 4-րդ տեղը 2,9 մլրդ դրամ մաքուր շահույթի ցուցանիշով, ընդ որում, նախորդ եռամսյակներին բանկն այդ ցուցանիշով զբաղեցրել է 5-6-րդ տեղերը։

По итогам третьего квартала ЗАО «Америабанк» обеспечил основные годовые показатели, и надеется на то, что по итогам года перевыполнит те показатели, которые заложены в стратегической программе. Об этом 20 октября заявил директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян.
В частности, по его словам, банк по итогам года обеспечил рост активов составил 25% по отношению к началу года, что составило 198,7 млрд драмов. При этом он добавил, что по итогам текущего года этот показатель достигнет намеченного 30% роста. Обязательства банка на конец третьего квартала составили 157, 2 млрд. драмов, обеспечив опережающий 30% рост по отношению к началу года. Что же касается кредитных вложений, то здесь рост составил 42% (128,2 млрд. драмов). «По этим показателям, как и было запланировано, банк занимает 1-2 места в банковской системе Армении. Радует то, что мы продолжаем увеличивать удельный вес банка в общей банковской системе страны, а это означает, что мы растем быстрее по сравнению с банковской системой Армении», – подчеркнул он.
Тигран Джрбашян также сообщил, что по итогам третьего квартала банку удалось выйти на четвертое место в банковской системе Армении по показателю чистой прибыли – 2,9 млрд. драмов, при том, что в предыдущие кварталы банк по этому показателю занимал 5-6 места.