21 Հոկտեմբեր 2011 - 04:27 AMT
Ֆիննական հեռախոս արտադրող Nokia ընկերությունը կներկայացնի Windows Phone 7 օպերացիոն համակարգով աշխատող իր առաջին սմարթֆոնը հոկտեմբերի վերջին Nokia World ցուցահանդեսի ժամանակ, որը կկայանա Լոնդոնում հոկտեմբերի 26-27-ը։ Այս մասին գրում է Lenta.ru-ն։
Այս մասին հայտնել է Microsoft -ի Windows Phone համակարգի գծով փոխնախագահ Էնդրյու Լիզը Հոնկոնգում տեխնոլոգիական կոնֆերանսի ժամանակ։ Դեռևս հստակ հայտնի չէ, թե Nokia-ն Լոնդոնում Windows Phone-ով աշխատող քանի հեռախոս կներկայացնի։
2011-ի փետրվարին Nokia-ն հայտնեց Microsoft-ի հետ իր համագործակցության մասին։ Nokia-ն, սակայն, շարունակելու է միաժամանակ թողարկել նաև իր սեփական Symbian համակարգով աշխատող սմարթֆոններ։ Երեկ ընկերությունը ներկայացրել է 2011-ի երրորդ եռամսյակի իր ֆինանսական հաշվետվությունը, որը ցույց տվեց 68 միլիոն եվրոյի կորուստ։ Սրա պատճառն է Symbian սմարթֆոնների վատ վաճառքը։

21 Октябрь 2011 - 04:27 AMT
Финский производитель телефонов – компания Nokia представит свой первый смартфон на платформе Windows Phone 7 на выставке Nokia World, которая пройдет в Лондоне 26-27 октября. Об этом сообщает Lenta.ru.
Лиз рассказал, что будущие смартфоны Nokia на WP7 будут отличаться друг от друга как по программному обеспечению, так и на аппаратном уровне. Однако пока неизвестно, сколько аппаратов на новой платформе Nokia представит в Лондоне – один или несколько.
О том, что Nokia выпустит аппарат на базе разработанной Microsoft операционной системы, стало известно в феврале 2011 года. Тогда две компании заключили между собой договор о сотрудничестве. Устройства на WP7 Nokia будет выпускать параллельно со смартфонами на своей старой платформе Symbian. 19 октября компания представила финансовый отчет, в котором отметила убытки в размере 68 млн евро. Причиной этому служит снижение числа продаж смартфона.