21 Հոկտեմբեր 2011 - 07:17 AMT
Էկոնոմիկայի նախարարությունն ակնկալում է, որ մինչ տարեվերջ երկիր կայցելի շուրջ 800 հազար զբոսաշրջիկ՝ 2010թ. 684 հազարի դիմաց: Հոկտեմբերի 21-ին նման կանխատեսում է արել Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնարար Արա Պետրոսյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը: «Հունվար-սեպտեմբերին երկիր է այցելել շուրջ 600 հազար զբոսաշրջիկ, ըստ կանխատեսումների, տարեվերջին արդեն մենք կկարողանանք 18 տոկոս աճ ապահովել նախորդ տարվա համեմատ»,-ասել է Արա Պետրոսյանը:
Ըստ փոխնախարարի, դրա համար կան բոլոր նախադրյալները, քանի որ առաջին կիսամյակում, ըստ պաշտոնական վիճակագրության, զբոսաշրջային այցելությունների աճը կազմել է 16 տոկոս՝ 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Փոխնախարարը հավելել է նաև, որ աճ է գրանցվում ներքին զբոսաշրջության գծով:
Անդրադառնալով Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների տարիքային կատեգորիային, նա նշել է, որ հիմնականում դրանք տարեց մարդիկ են, որոնց 80 տոկոսը լավ ծանոթ է երկրի պատմության ու մշակութային ժառանգության հետ, իսկ «գալիս են նրանք ամեն ինչ տեղում տեսնելու ակնկալիքով»:

По итогам года Армению посетит порядка 800 тыс. туристов против 684 тыс. в 2010 году. Такие прогнозы 21 октября на пресс-конференции в Ереване огласил заместитель министра экономики Армении Ара Петросян. “В январе-сентябре страну уже посетило 600 тыс. туристов, а согласно нашим прогнозам по итогам года мы сможем обеспечить рост на 18% по сравнению с прошлым годом”, – сказал он.
По словам замминистра, для этого созданы все предпосылки, поскольку по итогам первого полугодия, согласно официальным статданным, рост туристических посещений достиг 16% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. В этом контексте Ара Петросян добавил, что рост обеспечивается и по линии внутреннего туризма.
Касаясь возрастной категории посещающих Армению туристов, он отметил, что это, в основном, люди старшего возраста, 80% которых хорошо знакомы с историей и культурным наследием страны, а “приезжают они, чтобы на месте все увидеть”.