24 Հոկտեմբեր 2011 - 08:43 AMT
Հոկտեմբերի 25-27-ը Ժնևում (Շվեյցարիա) տեղի կունենա Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) կողմից կազմակերպված «Համաշխարհային հեռահաղորդակցություն 2011» (ITU Telecom World 2011) միջոցառումը, տեղեկացնում են ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունից։Միջոցառմանը կմասնակցի ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Նախարարը հանդիպումներ կունենա մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, այդ թվում` ITU գլխավոր քարտուղար Համադուն Տուրեի և ITU զարգացման բյուրոյի տնօրեն Բրահիմ Սանույի: Նախատեսվում են համաժողովներ, ինչպես նաև ղեկավար կազմի գագաթաժողով` հեռահաղորդակցության ոլորտում առկա խնդիրների, մարտահրավերների և դրանց ամենաարդյունավետ լուծումները գտնելու նպատակով:
«Համաշխարհային հեռահաղորդակցություն 2011»-ի շրջանակներում կլինեն քննարկումներ համացանցի ապագայի, տվյալների ազատ և անվտանգ փոխանցման, շարժական լայնաշերտ կապի ապահովման, նոր տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ: Անդրադարձ կլինի նաև հաջողված հանրային և մասնավոր սեկտորի համագործակցության մոդելների ուսումնասիրությանը:
Կկազմակերպվի նաև հաղորդակցական տեխնոլոգիաների և դրանց կիրառման թեմայով տեխնիկական ցուցահանդես, որի ընթացքում առանձին տաղավարներում կցուցադրվեն մի շարք ընկերությունների թվային և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներ ու գործիքներ:

С 25 по 27 октября в Женеве (Швейцария) состоится организованное Международным союзом по телекоммуникациям (ITU) мероприятие под названием “Всемирные телекоммуникации 2011” (ITU Telecom World 2011), сообщают в Министерстве транспорта и связи.
В мероприятии примет участие армянская делегация во главе с министром транспорта и связи РА Мануком Варданяном. Министр встретится с рядом высокопоставленных лиц, в том числе, с генеральным секретарем ITU Амадуном Туре и директором бюро развития ITU Брахимом Сану. Запланированы форумы, а также саммит руководящего состава с целью поисков более продуктивных решений проблем в сфере телекоммуникаций.
В рамках “Всемирных телекоммуникаций 2011” будут организованы обсуждения относительно будущего Интернета, свободного и безопасного обмена данными, обеспечения мобильной широкополосной связи, применения новых технологий.
Также будет организована техническая выставка на тему телекоммуникационных технологий и их использования, в ходе которой в павильонах будут представлены цифровые и телекоммуникационные технологии и инструменты ряда компаний.