Հայաստանի Ագրարագյուղացիական միավորման ղեկավար Հրաչյա Բերբերյանը մեղադրել է գյուղական համայնքների ղեկավարներին և Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությանը գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրության ծավալները չափազանցնելու մեջ։ «Շուկան է միայն ցուցադրում է արտադրանքի իրական ծավալները»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է նա։
Բերբերյանը մասնավորապես չի համաձայնվել գյուղատնտեսության նախարարության պնդման հետ կարտոֆիլի լավ բերքի մասին, հայտարարելով, որ երաշտի պատճառով կորուստները կազմել են 40 տոկոս և տարեսկզբին սպասվում է կարտոֆիլի թանկացում։ Նա նաև հեգնանքով նշել է, թեև ծիրանի բերքը կազմել է 30-35 տոննա, սակայն հավանաբար պաշտոնապես կհայտարարվի 48 հազար տոննայի մասին։
Բերբերյանը նաև հայտարարել է, որ չնայած գյուղատնտեսության ոլորտին աջակցելու մասին ՀՀ նախագահի ցուցումներին, դա չի արվում։ «Դրա համար պատասխանատու անձինք չեն զբաղվում այդ հարցով»,- ասել է նա։
Բերբերյանը նաև անդրադարձել է գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, մասնավորապես գյուղատնտեսական կորպորատիվների ստեղծմանը, հայտարարելով, որ առանց օրենսդրական բազայի չի կարելի բարեփոխումներ իրականացնել։

24 Октябрь 2011 - 09:01 AMT
Глава Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян обвинил глав сельских общин и министерство сельского хозяйства Армении в завышении объемов производства сельхоз продукции. “Только и только рынок покажет настоящие объемы продукции”, – заявил он на пресс-конференции в Ереване.
Берберян в частности не согласился с утверждением министерства сельского хозяйства о хорошем урожае картошки, заявив, что из-за засухи потери составили 40% и что в начале года ожидается подорожание картофеля. Он также с иронией заметил, что хотя урожай абрикосов составил 30-35 тыс. тонн, однако вероятно официально озвучат цифру в 48 тыс. тонн.
Берберян также заявил, что, несмотря на указания президента РА о поддержке сельхоз сферы – этого не делается. “Ответственные за это лица не занимаются данным вопросом”, – подчеркнул он.
Берберян также коснулся реформ осуществляемых в сельском хозяйстве, в частности создания сельхоз кооперативов, заявив, что без законодательной базы нельзя проводить реформы.