24 Հոկտեմբեր 2011 - 09:12 AMT
Այսօր ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնեց վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանի գիտական հաջողությունների մասին։
Ըստ նրա, 2008թ-ից Հայաստանը ստորագրել է շուրջ 20 միջազգային համագործակցության համաձայնագրեր մի շարք երկրների հետ՝ Իտալիայի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Բելառուսի և այլն։ «Այս համագործակցությունների շնորհիվ Հայաստանն ունի արդեն լուրջ գիտական փորձ։ Մենք անցկացրել են մի շարք գիտական միջազգային և ռեգիոնալ ծրագրեր»,-նշեց Սամվել Հարությունյանը։
2008-ի դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ «Քենդլ» սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի նախագծի հիման վրա ստեղծվող միջազգային կենտրոնին տրվել է գիտության և առաջատար տեխնոլոգիաների բնագավառում ռազմավարական ազգային գերակայության կարգավիճակ։
Սամվել Հարությունյանը հատկապես առանձնացրեց «Քենդլ» նախագծի շրջանակներում ստորագրված ՀՀ և Իտալիայի ELETTRA սինքրոտրոնային կենտրոնի հետ փոխընբռնման հուշագիրը և ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի և «ԴԵԶԻ» կենտրոնի միջև կքնված մտադրությունների հուշագիրը։ «Քենդլ»-ի շրջանակներում հայ և գերմանացի գիտնականները փորձի փոխանակում են անելու, մասանկցելու են դասընթացների և գիտաժողովների։
Գերմանիայի «ԴԵԶԻ» սինքրոտրոնային կենտրոնը Հայաստանին տրամադրել է 3մլն եվրոյի սարքավորումներ գիտահետազոտական գծային արագացուցչի կառուցման համար։ Այս արագացուցիչը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2013թ-ի գարնանը։ Ծրագրի ընդհանուր արժողությունը 60մլն եվրո է, իսկ գծային արագացուցչիչն առանձին 9մլն եվրո։
Բացի գծային արագացուցչից կառուցվելու է նաև օղակ արագացուցիչ, որի կառուցումը կսկսվի 2012-ի կեսերին և կավարտվի 2016-ին։
«Տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում հնէաբանները անդրկովկասի տարածքում հնագիտական պեղումներ են անցկացրել»,-ասաց Սամվել Հարությունյանը։

24 Октябрь 2011 - 09:12 AMT
24 октября председатель Государственного комитета науки Министерства образования и науки РА Самвел Арутюнян во время пресс-конференции рассказал о научных успехах Армении в течение последних лет.
По его словам, Армения подписала порядка 20 соглашений о международном сотрудничестве с Италией, Россией, Францией, Беларусью и другими странами. “Благодаря этому сотрудничеству, Армения приобрела значительный научный опыт. Мы реализовали ряд научных международных и региональных программ”,- отметил Самвел Арутюнян.
4 декабря 2008 года по решению правительства РА, международному центру, создаваемому на основе проекта источника синхротронного излучения “Кэндл”, был дан статус национального стратегического приоритета в области науки и передовых технологий.
Самвел Арутюнян особенно выделил меморандум о взаимопонимании, подписанный в рамках проекта “Кэндл” между армянским и итальянским синхротронным центром ELETTRA, Госкомитетом науки Министерства образования и науки Ра и центром “ДЭЗИ”. Также в рамках проекта “Кэндл” состоится обмен опытом между армянскими и немецкими учеными, они примут участие в форумах и на курсах.
Немецкий синхротронный центр “ДЭЗИ” предоставил Армении аппаратуру для строительства научно-исследовательского линейного ускорителя на сумму 3 млн. евро. Ускоритель планируется сдать в эксплуатацию весной 2013 года. Общая стоимость программы – 60 млн евро, сам линейный ускоритель стоит 9 млн. евро. Кроме строительства линейного ускорителя будет построен кольцевой ускоритель, его строительство начнется в середине 2012 года и будет завершено в 2016 году.