25 Հոկտեմբեր 2011 - 08:03 AMT
ՀԱԿ անդամ, Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը մամլո ասուլիսում ներկայացրել է հակաճգնաժամային միջոցների իր թոփ տասնյակը: Նա հավելել է, որ ամբողջական ցուցակը կներկայացվի ՀԱԿ հոկտեմբերի 28-ի հանրահավաքում:
Ըստ նրա, առաջին հերթին հարկավոր է «ստերիլացնել» արտաքին օգնությունը, որը կազմում է 2-3 մլրդ դոլար և արհեստականորեն պահապնում է դրամի փոխարժեքը: Երկրորդ միջոցը, ըստ նրա տոկոսադրույքների նվազումն է 15 տոկոսից մինչև 4-5 տոկոս և դրանց հատկացումը բնակչությանը, ոչ թե օլիգարխներին: «Երրորդը, չի կարելի թույլ տալ, որ դրամն արժեվորվի: Բացի այդ, հարկավոր է անցնել հարկման պրոգրեսիվ համակարգի, որպեսզի բանկային ոլորտը նույնպիսի հարկեր վճարի, որքան մյուս ոլորտները»,-հայտարարել է նա: Հինգերորդ կետով, նախկին վարչապետն առաջարկում է վաճառել հանքերը: Վեցերորդ ու յոթերորդ կետերը նախատեսում են կոնսոլիդացնել հանրապետության բյուջեն, արգելել բյուջետային երաշխիքների տրամադրումը կառավարության և անձամբ վարչապետի կողմից: Բագրատյանը նաև կոչ է արել արգելել վատ վարկերի դուրսգրումը: ՀԱԿ ներկայացուցիչը անհրաժեշտ է համարում նաև մենաշնորհների կանոնակարգումն ու տեղեկատվության տրամադրումը ազգային պահուստների մասին:

Член АНК, экс премьер-министр Армении Грант Багратян на пресс-конференции в Ереване дал свою топ десятку антикризисных мер для Армении. При этом он добавил, что полный список мер будет представлен на митинге АНК 28 октября.
По его мнению, в первую очередь надо стерилизовать внешнюю помощь, которая составляет 2-3 млрд. долларов и искусственно поддерживает нынешний курс драма. Вторая мера, по его мнению – это снижение процентных ставок по кредитам с 15 процентов до 4-5 и их предоставление простому населению, а не олигархам. “В третью очередь нельзя допустить повышения или укрепления курса драма. Кроме этого, надо внести прогрессивную систему налогообложения, и чтобы банковская сфера платила такие же налоги, как и другие сферы”,- заявил он. По пятому пункту антикризисных мер экс премьер-министра, рудники должны быть проданы. Шестой и седьмой пункты гласят, что нужно консолидировать бюджет и исключить предоставление налоговых льгот правительствам или лично премьер-министру. Багратян также призывает запретить списывание плохих кредитов. Член АНК считает необходимым регулирование монополии и предоставление общественности информации о национальных запасах.