18.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. Ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ լուծման մեջ միջազգային ընկերակցության շահագրգռվածությունը քաղաքական բարենպաստ ֆոն է ստեղծում դրա համար: Այս մասին հայտնել է ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը` «Ազատ Արցախ» թերթին տված հարցազրույցում:
Դրա հետ մեկտեղ, նշել է նա, ինչպես ցույց է տալիս միջազգային միջնորդության փորձը, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը – մյուս կազմակերպությունները կարող են առաջարկել միայն հակամարտության կարգավորման որոշակի գաղափարներ – տարբերակներ, իսկ հիմնախնդրի իրական լուծումը հնարավոր է միայն հակամարտության բուն կողմերի միջ- ուղղակի բանակցությունների գործընթացում:
Արկադի Ղուկասյանի խոսքերով, Ալի-ի – Քոչարյանի միջ- ընթացող բանակցությունների շրջանակներում ձեռք բերված – ոչ մի համաձայնագիր չի կարող վերջնական լինել, եթե այն հաշվի չի առնում Լեռնային Ղարաբաղի դիրքորոշումը:
ԼՂՀ նախագահը համոզված է, որ բանակցություններն ավելի արդյունավետ կլինեին ԼՂՀ ին ներգրավելով` հանդիպումների ֆորմատն ընդլայնելու դեպքում:
«Ես հասկանում եմ, որ Ադրբեջանի նախագահի համար շատ դժվար կլինի նման քայլը, սակայն իրադարձությունների զարգացման տրամաբանությունը հանգեցնում է դրան» . ընդգծել է Արկադի Ղուկասյանը: –0–

18 Август 2000 - 11:57 AMT
НЕОБХОДИМО РАСШИРИТЬ ФОРМАТ ПЕРЕГОВОРОВ ПО КАРАБАХСКОМУ УРЕГУЛИРОВАНИЮ, ЗАЯВИЛ ПРЕЗИДЕНТ НКР АРКАДИЙ ГУКАСЯН
18.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Заинтересованность международного сообщества в мирном разрешении карабахской проблемы создает благоприятный политический фон. Об этом заявил президент НКР Аркадий Гукасян, комментируя в интервью степанакертской газете “Азат Арцах” нынешний этап карабахского урегулирования.
Вместе с тем, сказал Гукасян, Минская группа ОБСЕ и другие организации, как показывает опыт международного посредничества, могут лишь предлагать определенные идеи и варианты урегулирования конфликта, реальное же решение проблемы возможно лишь в процессе прямых переговоров между самими сторонами конфликта.
По словам Аркадия Гукасяна, ни одно соглашение, достигнутое в рамках ведущихся переговоров между Алиевым и Кочаряном, не может быть окончательным, если оно не учитывает позицию Нагорного Карабаха.
По убеждению Президента НКР, в случае расширения формата встреч с вовлечением НКР переговоры были бы продуктивнее. “Я понимаю, что для президента Азербайджана подобный шаг будет очень трудным, однако логика развития событий ведет к этому”, – подчеркнул Аркадий Гукасян. –0–