26 Հոկտեմբեր 2011 - 08:05 AMT
«ԱրմենՏել » ընկերության մամլո ծառայությունից հայտնում են, որ ընկերությունը ընդլայնել է է օպտիկամանրաթելային ցանցի աշխարհագրությունը և օպտիկամանրաթելային մայրուղիներում ներդրել է DWDM տեխնոլոգիան։
2011թ-ի երրորդ եռամսյակի վերջի դրությամբ «ԱրմենՏել» ընկերությունն ամբողջությամբ ավարտել է DWDM տեխնոլոգիայով մայրուղային ցանցի կառուցումը: Նոր գերարագ մայրուղին անցնում է Հայաստանի հյուսիսային սահմանից մինչև հարավային և ապահովվում է ամբողջ հանրապետությունով անցնող պահուստային տրանսպորտային ցանցը:
DWDM (Dense Wave Division Multiplexing) ժամանակակից տեխնոլոգիան կիրառվում է գոյություն ունեցող ցանցերի արդիականացման և ընդլայնման համար` դրանց թողունակությունն էապես ավելացնելու նպատակով: DWDM տեխնոլոգիայի առանցքային առավելությունն այն է, որ յուրաքանչյուր կապուղու արագությունն ու պրոտոկոլն անկախ են: Այս տեխնոլոգիայով գործող ցանցերը կարող են փոխանցել տվյալներ 100Գբ/վ արագությամբ:
Ընդհանուր առմամբ 2011թ-ի երկրորդ կիսամյակին «ԱրմենՏել»-ը ներդրել է ավելի քան 100կմ. օպտիկամանրաթելային մալուխ, ինչպես նաև կազմակերպել է ԼՂՀ մայրուղային օպտիկամանրաթելային ցանցին ուղիղ միացումը:
«Ենթակառուցվածքների լայնածավալ արդիականացումն արագագործ ցանցի կառուցմանն ուղղված մեր ընկերության հերթական քայլն է և այն ընդգրկում է Հայաստանի Հանրապետության ամենահեռավոր բնակավայրերը: Շարժական և ֆիքսված լայնաշերտ ինտերնետի մեր ծառայություների հանդեպ պահանջարկն աճում է, և, հաշվի առնելով, որ այդ միտումը կպահպանվի, մենք նախապես պատրաստվում ենք ապահովել Հայաստանի միասնական օպերատորի բաժանորդներին կապի և ինտերնետ-հասանելիության ամենաժամանակակից և որակյալ ծառայություններով», – նշեց «ԱրմենՏել» գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: «ԱրմենՏել» ընկերության օպտիկամանրաթելային ցանցի ընդհանուր երկարությունը 277 0կմ-ից ավելի է, որից 326` Երևանում:

Компания «АрменТел» объявляет о расширении географии оптико-волоконной сети и запуске технологии DWDM на оптоволоконных магистралях.
По состоянию на конец третьего квартала 2011 года компания «АрменТел» завершила строительство магистральной сети с использованием технологии DWDM. Новая высокоскоростная магистраль проходит от северной границы Армении до южной и обеспечивает резервирование транспортной сети, проходящей через всю страну.
DWDM (Dense Wave Division Multiplexing) — это современная технология передачи и уплотнения в одном оптоволокне нескольких оптических сигналов с различными длинами волн. DWDM применяется для модернизации и расширения существующих сетей в целях значительного повышения их пропускной способности и доступности. Ключевое преимущество DWDM в том, что протокол и скорость для каждого канала — независимы. Сети на основе технологии могут передавать данные со скоростью до 100 Гб/с.
В общей сложности во втором полугодии 2011 года компания «АрменТел» проложила более 100 километров оптико-волоконного кабеля, а также организовала прямое подключение к магистральной оптоволоконной сети НКР. «Масштабная модернизация инфраструктуры – очередной шаг нашей компании к построению разветвленной высокоскоростной сети, охватывающей самые отдаленные населенные пункты Армении. Спрос на наши услуги широкополосного мобильного и фиксированного Интернета растет, и с учетом того, что эта тенденция сохранится, мы заранее готовимся обеспечить абонентов универсального оператора Армении самими современными и качественными услугами связи и доступа в Интернет», – отметил генеральный директор «АрменТел» Игорь Климко. Общая протяженность оптоволоконной сети компании «АрменТел» превышает 2770 км, 326 из которых – в Ереване.