26 Հոկտեմբեր 2011 - 08:10 AMT
«Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի և Webtv.am ինտերնետ հեռուստատեսության ներկայացուցիչներն այսօր մամլո ասուլիսում հայտարարեցին «WebԾիրան» համահայկական օնլայն կինոփառատոնի անցկացման մասին, որը կկայանա նոյեմբերի 15-ից դեկտեմբերի 25-ը։
Փառատոնին ներկայացված բոլոր ֆիլմերը ներկայացվելու են Webtv.am ինտերնետ հեռուստատեսությամբ, յուրաքանչյուրը 5 օր անընդմեջ։ Այդ օրերի ընթացքում տեղի է ունենալու օնլայն քվեարկություն Webtv.am-ում և Facebook սոցիալական ցանցում։ Հաղթող երկու ֆիլմերը որոշվելու են ինտերնետ քվեարկությամբ։
Webtv.am-ի տնօրեն Արայիկ Մանուկյանի խոսքով օնլայն կինոփառատոնը հինալի գաղափար է, քանի որ նման փորձ նրանք արդեն ունեցել են։ «Մեր կայքում մենք բազմիցս ցուցադրել ենք Փելեշյանի և այլ կինոռեժիսորների ֆիլմեր, դրանք ունեցել են ավելի քան 2000 դիտող»,-նշեց նա։
«Այս փառատոնը նրանց համար է, ովքեր բջջայինով, վատ որակի տեսախցիկով կամ ֆոտոխցիկով ֆիլմեր են նկարահանում և դրանք ցավոք սրտի մեծ փառատոնները չեն վերցնում, իսկ սա հենց էդպիսի ֆիլմերի համար է նախատեսված։ Այս փառատոնը ցույց կտա, որ ֆիլմ նկարելը մեծ ֆինանսներ և ծախսեր չի պահանջում, այլ պահանջում է լավ գաղափար, արվեստի մոտեցումներ»,-ասաց «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր-տնօրեն, «WebԾիրան»-ի մտահղացման հեղինակ և կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը։ Նրա կարծիքով նմանատիպ փառատոներ պետք է անցկացնել տարին 3-4 անգամ։
«Այս կինոփառատոնը ցույց է տալիս, որ տեխնոլոգիաների օգտագործումն օգնում է զարգացնել այլ ոլորտները, բացում հորիզոններ։ Բացի դրանից սա ինտերնետն ավելի արդյունավետ օգտագործելու հնարավորություն է»,-նշեց փառատոնի գլխավոր հովանավոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«WebԾիրան»-ին կարող են մասնակցել Հայաստանում և արտասահմանում ապրող բոլոր հայ կինոռեժիսորները։ Ներկայացված ֆիլմերը կարող են նկարահանված լինել ցանկացած տեխնիկական միջոցով և մինչև 20 րոպե տևողությամբ՝ առանց ժանրային սահմանափակումների՝ խաղարկային, վավերագրական, անիմացիոն և այլն։ Փառատոնում ընդգրկվելու համար անհրաժեշտ է ֆիլմը DVD ֆորմատով ներկայացնել «Ոսկե Ծիրան» փառատոնի գրասենյակ մինչև նոյեմբերի 5-ը։

26 октября во время пресс-конференции представители международного кинофестиваля “Золотой абрикос” и Интернет-телевидения Webtv.am рассказали о проведении “Всеармянского онлайн-кинофестиваля “Web-абрикос”, который состоится с 15 ноября по 25 декабря.
Фильмы, представленные на фестивале, будут показываться исключительно по Интернет-телевидению Webtv.am. и в социальной сети Facebook 5 дней подряд, одновременно будет проводиться интернет-голосование.
Директор Webtv.am Арайик Манукян сказал, что организация онлайн-фестиваля – замечательная идея, поскольку у них уже был подобный опыт. “В жизни мы много раз показывали фильмы Пелешяна и других режиссеров, их просмотрело более 2000 пользователей”,- отметил он.
“Этот кинофестиваль предназначен для тех, кто любит снимать фильмы, но не имеет качественной профессиональной техники и из-за этого не может принять участия в других фестивалях. Фестиваль докажет, что для съемок хорошего фильма не требуется больших затрат и финансирования. Здесь необходимы лишь идеи и особый подход к искусству”, – сказал директор и основатель международного кинофестиваля “Золотой абрикос”, автор идеи создания “Web-абрикоса”, кинорежиссер Арутюн Хачатрян. Он считает, что подобные фестивали должны проводиться 3-4 раза в году.
“Этот кинофестиваль показывает, как использование технологий помогает развивать другие отрасли, открывает новые горизонты. Это более результативный способ использования Интернета”,- сказал генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян.
Во Всеармянском фестивале «Web-абрикос» могут принять участие армянские режиссеры, проживающие как в Армении, так и за рубежом. На конкурс должны представляться фильмы продолжительностью не более 20 минут, жанровых ограничений нет, можно представить игровые, документальные, анимационные фильмы и т. д. При съемке конкурсных фильмов может быть использована техника. Фильмы DVD-формата необходимо представить в офис фестиваля “Золотой абрикос” до 5 ноября. Итоги конкурса будут объявлены 25 декабря во время награждения. Фестиваль определил два приза: за первое место – 1000 долларов США, за второе – поощрительный приз – 500 долларов.