Հոկտեմբերի 26-ին Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում (ԵՊԼՀ) տեղի է ունեցել «Ժամանակակից աստղագիտության թեժ թեմաները» խորագրով սեմինար, որի ընթացքում ուսանողներին ներկայացվել են տեղեկություններ տիեզերական սանդղակների, աստղագիտական գործիքների, տիեզերական դիտակների, բազմաալիքային աստղագիտության, վիրտուալ աստղադիտարանների, Արեգակնային համակարգի, տիեզերաբանության, արտարեգակնային մոլորակների, արտաերկրային քաղաքակրթությունների որոնման ծրագրերի, պատմա-աստղագիտական հարցերի, ինչպես նաև գիտության մեջ միջազգային համագործակցության մասին: Այս մասին հայտնում են Հայկական Աստղագիտական ընկերությունից։
Սեմինարը կազմակերպել էր ԵՊԼՀ ուսանողական խորհրդի կազմում գործող ուսանողական գիտական ընկերությունը: Սեմինարից հետո 30 հոգուց բաղկացած ուսանողական խումբը մեկնել է Բյուրականի աստղադիտարան և այցելել խոշորագույն` 2.6մ հայելիով աստղադիտակ, որտեղ ծանոթացել է դիտակի կառուցվածքին և աշխատանքին, ինչպես նաև նրանով իրականացվող գիտական ծրագրերին: ԵՊԼՀ ուսանողական գիտական ընկերությունը նախատեսում է անցկացնել նմանատիպ միջոցառումների շարք:

27 Октябрь 2011 - 06:21 AMT
26 октября в Ереванском государственном лингвистическом университете им. В. Брюсова состоялся семинар “Актуальные темы современной астрономии”, в ходе которого студентам рассказали о космических шкалах времени, астрономических инструментах, телескопах, многоволновой астрономии, виртуальных телескопах, Солнечной системе, космонавтике, планетах, находящихся вне Солнечной системы, программах поиска внеземных цивилизаций, историко-астрономических вопросах, а также о международном сотрудничестве в области науки, сообщают в Армянской астрономической компании.
Семинар был организован Студенческой научной компанией, действующей в составе студенческого совета ЕГЛУ им. Брюсова. После семинара группа студентов из 30 человек посетила Армянскую Бюраканскую обсерваторию, познакомилась со строением и работой крупнейшего телескопа – с зеркалами диаметром 2,6 м, а также с реализуемыми научными программами. Студенческая научная компания планирует провести еще ряд подобных мероприятий.