Այսօր POPOK գովազդի միջազգային փառատոնի շրջանակներում անցկացվեց 4 վարպետության դաս։ Զեկուցողները Ռուսաստանի գովազդի մասնագետներ էին։ Նրանցից TWIGA TOUCH կրեատիվ գործակալության գլխավոր տնօրենՄիխայիլ Ելագինի ներկայացման թեման էր «Տասը չի սպառնում. հաղորդակցության համար սարսափելի կանոններ և դրանք արդյունավետ շրջանցելու օրինակներ»։
Ըստ նրա, գովազդատուները գովազդ պատվիրելիս հավատում են մի քանի դոգմատիկ կանոնների։ Եվ որպես կանոն այդ դոգմաները խախտելը ըստ գովազդատուների կբերի անարդյունավետ և վատ գովազդի։ Միխայիլ Ելագինը առանձնացրեց 10 դոգմատիկ կանոն գովազդատուների համար, որոնք բազմիցս մի շարք խոշոր ընկերությունների կողմից խախտվել են և տվել հիանալի արդյունք։
«Երբ գովազդատուն հակված է տարբեր կարծրատիպերի, դա խանգարում է ավելի ստեղծագործական գովազդի ստեղծմանը։
Օրինակ, գովազդատուները կարծում են, որ գովազդում պարտադիր անհրաժեշտ է գովաբանել սեփական ապրանքը, բրենդը կամ ժխտող մասնիկներ չօգտագործել, այլապես, ըստ նրանց, մարդկանց ենթագիտակցությունն այլ կերպ կընկալի։ Սակայն, այս դոգմաներին հակառակ կան հիանալի օրինակներ, որոնք ապացուցում են, որ ամենևին, ամեն ինչ հակառակ կերպ է ազդում և արդյունավետ է»,-ասաց նա և օրինակ բերեց հայտնի Rexona ապրանքանիշի գովազդային կարգախոսը՝ «Никогда не подведет» (երբեք չի դավաճանի) կամ Gilette ապրանքանիշի կարգախոսը՝ «Лучше для мужщины нет» (ավելի լավը չկա տղամարդու համար) և նման այլ օրինակներ։
Միխայիլ Ելագինը հատուկ առանձնացրեց այն կարծրատիպը, թե բոլոր կարգախոսները պետք է կարճ լինեն, որ դիպուկ գործեն։ «Guinness գարեջուրը երկար էին միշտ լցնում, դա էր գարեջրի տեխնոլոգիան։ Շատերը չէին սիրում սպասել և ընկերությունն այս թերությունը գովազդոմ որպես առավելություն ներկայացրեց և ընտրեց ավելի քան 7 բառից բաղկացած կարգախոս՝ «Good things come to those who wait» (լավ բաները նրանց են հասնում, ովքեր սպասում են)։ Այս կարգախոսը բոլորը հիշում են, սա ապացույց է, որ պարտադիր չէ դիպուկ և հիշվող լինելու համար կարճ կարգախոս հորինել»,-նշեց նա։
Միխայիլ Ելագինն անդրադարձավ նաև այլ կարծրատիպերին՝ թե մրցակիցներին վատաբանել գովազդում չի կարելի, կամ եթե գովազդը կարճ է, ուրեմն պատմություն հնարավոր չէ պատմել այդ կարճ վայրկյանների ընթացքում և այլն։
Վաղը փառատոնի շրջանակներում անցկացվելու են ևս երեք վարպետության դասեր։
Փառատոնն այս տարի անցկացվում է հոկտեմբերի 27-29-ը Մոսկվայի տանը՝ ավելի քան 450 աշխատանքներով։ Ներկայացվելու են աշխատանքներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Լատվիայից, Իսպանիայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Վրաստանից և Ղազախստանից: Հյուրերի թվում են արտասահմանցի մասնակցիներ, գովազդային և տեղեկատվական ոլորտի, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներ:

27 октября в Ереване, в рамках Международного фестиваля рекламы “POPOK” было проведено 4 мастер-класса. Мастер-классы провели российские специалисты по рекламе. Так сегодня мастер-класс на тему “Десять не грозят. Страшные правила коммуникаций и примеры их эффективного обхода” провел генеральный директор креативного агентства TWIGA TOUCH Михаил Елагин.
По его мнению, заказывая рекламу, рекламодатели верят нескольким догмам. Как правило, нарушение этих норм ведет к продуктивной, но плохой рекламе. Михаил Елагин выделил 10 правил, которые были много раз нарушены крупными компаниями и которые дали превосходный результат.
“Стереотипы мешают творческой мысли в создании рекламы. Например, рекламодатели считают, что в рекламе обязательно нужно рекламировать свою продукцию, бренд, не нужно использовать отрицательные частицы, иначе, по их мнению, это отрицательно влияет на людей на подсознательном уровне. Однако есть замечательные примеры, доказывающие обратное”,- сказал он, приведя в пример девиз известной рекламы дезодоранта Rexona – “Никогда не подведет” или товарного знака Gilette – “Лучше для мужщины нет” и т.д.
Он заявил, что стереотип о том, что все девизы должны быть краткими и содержательными, тоже можно оспорить. Примером тому реклама пива Guinness с девизом “Good things come to those who wait” (“Все хорошее достается тому, кто умеет ждать”).
28 октября в рамках фестиваля будет проведено еще три мастер-класса. Фестиваль в этом году проходит с 27 по 29 октября.
В фестивале с более чем 450 работами примут участие представители 25 стран из Европы и Азии: Армения, Италия, Россия, Украина, Турция, Грузия, Беларусь, Испания, ОАЭ, Латвия, Казахстан. В числе гостей – иностранные участники, представители рекламной и информационной сфер, а также члены правительства РА.
Фестиваль этого года пройдет по четырем номинациям: графический дизайн, печать и внешняя реклама, интерактивная (телевизионная и радио) реклама, маркетинговая кампания. Телевизионные и радиорекламы объединены в одной номинации.
Общий бюджет фестиваля – 20 млн драмов. Председатель жюри – руководитель «Клуба арт-директоров Европы», генеральный креативный директор известного рекламного агентства «Leo Burnett» Франко Моретти. Организаторы фестиваля – Рекламный совет Армении, “Антарес”, “Шарм”, холдинг “Статус”, “Радио Ван” и компания “Deem COMMUNICATIONS”.