«Ֆիլիպ Մորիս Արմենիա» ընկերությունը ողջունում է ծխախոտի ինչպես տեղական արտադրողների, այնպես էլ ներկրողների համար գործունեության հավասար պայմանների ստեղծման` հայկական իշխանությունների ջանքերը: Այդ մասին լրագրողներին «Ֆիլիպ Մորիս Իժորա» ՓԲԸ (ՌԴ Լենինգրադյան երկրամաս) գործարանում մամլո տուրի շրջանակում հաղորդել է «Ֆիլիպ Մորիս Արմենիայի» կորպորատիվ կապերի պատասխանատու Ահարոն Թադևոսյանը: Դեռևս 2010 թվականին Հայաստանում ընդունվել է օրենք, որի համաձայն երկրի կառավարությունը տեղական արտադրողների և ներկրողների համար հարկային դրույքաչափերի աստիճանական հավասարեցման է գնում, այդ գործընթացը կավարտվի 2014-ին: «Քառամյա հարկային պլանը բիզնեսին երկարաժամկետ կանխատեսելիություն կապահովի, իսկ պետբյուջեի համար` եկամուտներ»,- ընդգծել է նա:
Հարկ է նշել, որ փոխվում է նաև ծխախոտային արտադրանքի ոլորտի հարկման ողջ կառուցվածքը, մասնավորապես` նախատեսվում է ծխախոտի արտադրությունը ֆիքսված վճարների համակարգից տեղափոխել հարկման ընդհանուր համակարգ` գործող ֆիքսված վճարներից առանձնացնելով ավելացված արժեքը, մաքսային վճարներն ու ակցիզային հարկը, վերջինիս մասով սահմանել միասնական դրույքաչափ երկրում արտադրվող և ներկրվող ծխախոտի համար:
Այս համատեքստում ընկերության ներկայացուցիչը հավելել է, որ այդ քայլերը Հայաստանին, որը 2003-ից ԱՀԿ անդամ է, թույլ կտան մի կողմից կատարել իր պարտավորություններն այդ միջազգային կազմակերպության առջև, մյուս կողմից` հավասար մրցակցային պայմաններ կստեղծի այդ շուկայում` ինչպես տեղական արտադրողների, այնպես էլ ներկրողների համար, «ինչը լիովին ողջունվում է մեր կողմից»: Բացի դրանից, արդեն 2014 թվականին Հայաստանի միացումը ԱՊՀ շրջանակում ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագրին լիովին կաշխատի, ինչը նույնպես իր հերթին հավասարեցնում է խաղացողների պայմանները, առավել ևս, որ երկրում արտադրողների հանդեպ բավական խիստ տեխնիկական պահանջներ են գործում:

27 Октябрь 2011 - 12:37 AMT
Договор о свободной торговой зоне создаст равные условия на рынке сигарет для армянских и иностранных производителей
Компания Philip Morris Armenia приветствует усилия армянских властей по созданию равных условий деятельности, как для местных производителей табачной продукции, так и для импортеров. Об этом журналистам в рамках пресс-тура на завод ЗАО «Филип Моррис Ижора» (Ленинградская область РФ) сообщил ответственный по корпоративным связям Philip Morris Armenia Агарон Тадевосян. Еще в 2010 году в Армении был принят закон, согласно которому правительство страны идет на поэтапное уравнивание налоговых ставок для местных производителей и импортеров, этот процесс будет завершен в 2014 году. «Четырехгодичный налоговый план обеспечит бизнесу долгосрочную прогнозируемость, а для госбюджета – доходы», – подчеркнул он.
Надо отметить, что меняется и вся структура налогообложения сферы табачных изделий, в частности, предусматривается производство сигарет перенести из системы фиксированных выплат в общую систему налогообложения, отделив от действующих фиксированных выплат налог на добавленную стоимость, таможенные выплаты и акцизный налог, по части последнего установить единую ставку для производимых и ввозимых в страну сигарет.
В этом контексте представитель компании добавил, эти шаги позволят Армении, которая с 2003 года является членом ВТО с одной стороны – выполнить свои обязательства перед этой международной структурой, с другой стороны – создаст равные конкурентные условия на этом рынке, как для местных производителей, так и для импортеров, «что полностью приветствуется с нашей стороны». Помимо этого, присоединение Армении к договору о свободной торговой зоне в рамках СНГ уже к 2014 году полностью будет работать, что также в свою очередь уравняет условия игроков, тем более, что в стране действуют достаточно строгие технические требования к производителям.