Opera Software ընկերությունը կատարել է ուսումնասիրություն տարբեր սարքերի վրա Opera Mini վեբ-բրաուզեր օգտագործողների շրջանում։
Ընկերությունը պարզել է, որ iPhone և iPad օգտագործողներն ամենից շատ այցելում են երաժշտական կայքեր, իսկ սովորական հեռախոսներ (feature phones) օգտագործողները ամենից շատ այցելում են սոցիալական ցանցեր։
Նմանատիպ տվյալներ Opera-ն հավաքել է բոլոր օպերացիոն համակարագերի համար։ Այս տվյալները 2011-ի սեպտեմբեր ամսվա վիճակագրությունն են։
Opera Mini-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ Windows Phone համակարգով աշխատող սարքավորումներից օգտագործողներն ավելի շատ այցելում են լրատվական կայքեր կամ էլեկտրոնային փոստ։
Իսկ օրինակ Android սմարթֆոն օգտագործողները, պարզվում է, ամենախելացիներն են, քանի որ Opera Mini-ի տվյալներով նրանք այցելում են ուսումնական կրթական կայքեր, օրինակ՝ համալսարանների կայքեր։
BlackBerry օգտագործողներն ամենից շատ հետաքրքրվում են սպորտով և տեխնոլոգիաներով։
Իսկ Opera Mini-ով սոցիալական կայքեր ամենից շատ այցելում են Android օգտագործողները։
Opera Mini բրաուզերից ամսական օգտվում է 131 մլն օգտագործող ամբողջ աշխարհում։ Հետազոտությունների անցկացման համար Opera Software ընկերությունն օգտագործում է իր AdMarvel Open Audience Network ծառայությունը։

Компания “Opera Software” провела исследования о предпочтениях пользователями разных мобильных платформ, собранные в отчете о мобильном Интернете, подготовленном компанией по итогам сентября 2011 года.
Например, пользователи устройств на базе ОС Windows Phone чаще других пользуются новостными и информационными ресурсами, а также коммуникационными веб-сервисами, например почтовыми.
А пользователи Android, оказывается, самые умные, они больше других посещают образовательные сайты, например, онлайн-ресурсы университетов. Пользователей BlackBerry больше интересуют спорт и технологии. Больше всего посещают социальные сети посредством Opera Mini пользователи Android.
Статистика предпочтений собрана анонимно с помощью облачного браузера Opera Mini, который ежемесячно обеспечивает доступ в Интернет 131 млн человек во всем мире. Для изучения предпочтений также использовался принадлежащий Opera сервис AdMarvel Open Audience Network, анализирующий посещаемость веб-сайтов различной направленности и позволяющий рекламодателям и владельцам контента гибко настраивать показы рекламных сообщений в зависимости от предпочтений пользователей мобильного Интернета.