Այսօր Popok միջազգային գովազդի փառատոնի շրջանակներում կայացած վարպետության դասերի ժամանակ Ռուսաստանից ժամանած բրենդինգի մասնագետներ Բեն Բենիմանան և Գարիկ Մարտիրոսյանը պատմեցին ազգային բրենդիգի մասին, բրեդինգում օգտագործվող գույների մասին և փաթեթավորման մասին:
«Բոլորը խոսում են գլոբալիզացիայից, տնտեսական ճգնաժամից: Օրինակ MacDonald’s-ը գլոբալիզացիայի ամենահայտնի խորհրդանիշն է: Երբ 1991-ին MacDonald’s բացվեց Ռուսաստանում, ես ինքս էլ կանգնած էի հերթերում: Ինչեր ասես, որ չեն անում մեզ հետ բրենդերը»,-ասաց Բեն Բենիմանան:
Խոսելով ազգային բրենդինգի մասին՝ նրանք կարևորեցին, որ բրենդը այլ երկրի շուկա ներմուծելուց առաջ՝ պետք է հասկանալ ինչպիսին են մարդիկ, ինչը ինչպես են ընդունում, հասկանալ ժողոցվրդի թույլ և ուժեղ կողմերը: Այս ամենից հետո նոր իդենտիֆիկացնել բրենդն ապրանքի տեսքով:
«Գոյություն ունի ազգային բրենդինգ, երբ ազգը կամ երկիրը ճանաչում ես կոնկրետ սիմվոլներով կամ բրենդով: Օրինակ, Արգենտինան մի նախագիծ էր պատրաստել, որտեղ պատկերված էր ֆուտբոլիստ Մարադոնայի կերպարը: Կան աֆրիկյան ազգեր, որոնք ունեն իրենց առանձին սիմվոլները տարբեր նշանակություններով: «Բրիտական ավիաուղիները» ներկել էին ինքնաթիռի պոչն աֆրիկյան գույներով, ցույց տալու համար, թե ուր է թռչում ինքնաթիռը և որտեղից է գալիս: Burerry-ն Բրիտանիայի խորհրդանիշն է», -նշեց Գարիկ Մարտիրոսյանը:
Բրենդինգում գույները նույնպես մեծ նշանակություն ունեն: Բեն Բենիմանայի կարծիքով, MacDonald’s-ը հինալաի է բրենդինգ անում, որ անգամ կողքով անցնելիս ուտելու ցանկություն է առաջանում:
«Մեզ հենց գույներով են խաբում, կանչում, գրավում: Օրինակ, օծանելիքները կամ դիմահարդարման պարագաներն այնքան գեղեցիկ տեսք ունենք, այնքան գունագեղ են, որ նայելիս դրանց, ցանկություն է առաջանում դրանք ունենալու՝ անգամ եթե չես էլ օգտագործելու: Սակայն, միայն գույնը քիչ է: Պետք է գույները ճիշտ օգտագործել»-նշեց նա:
Խոսելով գովազդում տարածված կարմիրի օգտագործման մասին՝ Բեն Բենիմանան նշեց, որ գիտականորեն ապացուցված է համարվում, որ երեկոյան մարդու մարմնի ջերմությունը բարձրանում է, իսկ կարմիր գույնի հետ առնչվելուց ավելի է բարձրանում և օրինակ բերեց Ամստերդամի Կարմիր լապտերների փողոցը:
«Կարմիրն և սպիտակը միասին ճապոնացիներն անվանում են կոհակո (կո-կարմիր, հակո-սպիտակ): Նրանք կոհակոն համարում են բարության, լավ բանի նշան, դրա համար էլ իրենց դրոշը կարմիրը սպիտակի վրա է: ճապոնացիները կարմիրն ու սպիտակը հազվադեպ են առանձին օգտագործում: Իսկ կանաչ գույնը հիմնականում ասոցացվում է էկոլոգիայի հետ, բայց ունի այլ նշանակությոններ նաև: Օրինակ, իսլամն ասոցացվում է կանաչի հետ, կամ Իռլանդիան: Այն դարձել է ազգային բրենդինգի գույն նաև»,-նշեց նա և ավելացրեց, որ գույները պետք չէ միշտ օգտագործել որպես ընդունված ստանդարտ: Ըստ նրա պարտադիր չէ ջուրը երկնագույնի հետ ասոցացնել, կամ կաթը՝ սպիտակի, և օրինակներ բերեց կաթ և ջուր արտադրողների, որոնք փաթեթավորումը կարմիրը սպիտակի վրա են արել և բավական հաջող կերպով:
«Կա Կոկա-Կոլա և կա Պեպսի: Պեպսին իմ կարծիքով իր երկնագույնով թարմության, ազատության սիմվոլ է: Դուք նկատե՞լ եք որ բազմաթիվ սոցիալական ցանցերի գույները և անգամ Skype ծրագրի գույնն է երկնագույն: Երկնագույնը ես ասոցացնում եմ հանգստության, ընկերական հարաբերությունների հետ: Իսկ, օրինակ, սպիտակը մարդկության գույն է համարվում»-ասաց նա: «Բրենդինգը փող աշխատելու միջոց է: Ապրանքի փաթեթավորումը աղբ է, որի համար մենք մեծ գումարներ ենք ստանում»,- հավելեց նա: Փառատոնն այս տարի անցկացվում է հոկտեմբերի 27-29-ը Մոսկվայի տանը՝ ավելի քան 450 աշխատանքներով Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Լատվիայից, Իսպանիայից և այլ երկրներից:
Ժյուրին աշխատանքները քննում է հետևյալ անվանակարգերում՝ գովազդային հոլովակ, տպագիր և արտաքին գովազդ, թվային և նոր գովազդակիրներ, գրաֆիկական դիզայն, մարքեթինգային արշավ: Այս տարի առավել շատ են ներկայացվել թվային և նոր գովազդակիրները, ինչպես նաև մարքեթինգային արշավները:

28 Октябрь 2011 - 11:18 AMT
28 октября в рамках международного фестиваля рекламы “POPOK” во время мастер-классов российские специалисты по брендингу Бен Бенимана и Гарик Мартиросян рассказали о национальном брендинге, о цветах, используемых в нем, об упаковках.
“Все говорят о глобализации, экономическом кризисе. Например, MacDonald’s – самый известный символ глобализации. В 1991 году, когда в России впервые был открыт MacDonald’s, я сам стоял в очередях. Что только не делают с нами бренды”,- сказал Бен Бенимана.
Говоря о национальном брендинге, они отметили, что, прежде чем применять тот или иной брендинг в других странах, необходимо изучить эту страну, нравы людей, что и как они могут воспринять, выявить сильные и слабые стороны этого народа. Только после этого можно идентифицировать бренд с товаром.
“Существует такое понятие, как национальный брендинг, когда нацию или страну узнаешь по конкретным символам или бренду. Например, Аргентина недавно подготовила проект, в качестве символа которого был использован образ Диего Марадона. “Британские авиалинии” раскрасили хвосты своих самолетов африканскими оттенками, символами, чтобы было понятно, куда летит самолет. Burerry – символ Великобритании”, – отметил Гарик Мартиросян.
В брендинге также значительную роль играют цвета. “Мы привлекаем, зазываем клиентов цветами. Например, косметика или духи, они так привлекательно выглядят, обладают такой богатой цветовой палитрой, что только при одном взгляде на них хочется обладать ими, даже если не собираешься их использовать. Однако очень важно правильное применение цвета”,- отметил Бен Бенимана.
Об использовании красного цвета в рекламе Бенимана ответил, что научно доказано, что по вечерам температура тела человека несколько выше, чем днем. А присутствие красного цвета повышает ее еще больше. И он привел в пример Улицу красных фонарей в Амстердаме.
“Совокупность красного и белого японцы называют коако (ко – красный, ако – белый). Коако считается символом всего самого лучшего, доброго, у них и флаг в красно-белых тонах. Они редко используют эти цвета по отдельности. Зеленый цвет, в основном ассоциируется с экологией, но имеет и другое значение. Например, ислам также ассоциируется с зеленым цветом. Или Ирландия. Зеленый цвет стал национальным брендингом”,- отметил он, добавив, что не обязательно всегда ассоциировать воду с голубым цветом, а молоко – с белым, есть много производителей освежающих напитков, которые используют красно-белые тона. Например, Кока-кола или Пепси-кола. Голубой цвет Пепси-колы символизирует свежесть и свободу. Многие социальные сети также используют этот цвет, например, приложение Skype. Ну а белый цвет – это цвет человечности. “Брендинг – это средство зарабатывания денег. Упаковка товаров – это мусор, на который мы тратим огромные суммы”,- отметил Бен Бенимана. Фестиваль в этом году проходит с 27 по 29 октября и предстанет в новых цветах и более чем 450 работами, сообщают организаторы фестиваля. В фестивале примут участие представители 25 стран из Европы и Азии. Будут представлены Армения, Италия, Россия, Украина, Турция, Грузия, Беларусь, Испания, ОАЭ, Латвия, Казахстан. В числе гостей – иностранные участники, представители рекламной и информационной сфер, а также члены правительства РА.