28 Հոկտեմբեր 2011 - 13:39 AMT
ՀՀ վարչապետը վստահ է, որ աշխատանքը ԵՄ փորձագետների հետ բարեփոխումների ճանապարհին դրական արդյունքներ կտա
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հոկտեմբերի 28-ին կառավարությունում ընդունել է Եվրամիության խորհրդատվական խմբի ղեկավար Անթթի Հարթիկայնենի գլխավորած պատվիրակությանը, հաղորդում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին` վարչապետը նշել է, որ կառավարության նպատակն է նպաստել խորհրդատվական խմբի հետ համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը: «Խորհրդատվական խումբը պետք է օգնի մեզ` Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների իրականացման գործում: Մենք ակնկալում ենք ձեր մասնագիտական և տեխնիկական խորհրդատվությունը` տարբեր ուղղություններով»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
ԵՄ խորհրդատվական խմբի անդամները վարչապետին են ներկայացրել Հայաստան-ԵՄ Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման, ինչպես նաև ասոցիացման համաձայնագրերի շուրջ ընթացող երկկողմ գործողությունների ընթացքն ու արդյունքները: Կողմերը քննարկել են նաև արդարադատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, սահմանների համալիր կառավարման և այլ ուղղություններով իրականացված համատեղ միջոցառումները:
Ամփոփելով հանդիպումը` վարչապետը կարևորել է խորհրդատվական խմբի և Հայաստանի պետական կառավարման մարմինների միջև համագործակցության զարգացումը: Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ կառավարությանն անհրաժեշտ են հստակ լուծումներ` կոնկրետ խնդիրների վերացման համար: Գործադիրի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ խորհրդատվական խմբի հետ աշխատանքները կտան իրենց դրական արդյունքները:

28 Октябрь 2011 - 13:39 AMT
Армянский премьер уверен, что работа с экспертами ЕС на пути реализации реформ даст положительные результаты
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял возглавляемую руководителем консультационной группы ЕС Анти Артикайненом делегацию, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Поприветствовав гостей, Тигран Саркисян подчеркнул, что целью правительства Армении является содействие повышению эффективности работы консультационной группы. «Консультационная группа должна помочь Армении на пути реализации реформ. Мы ожидаем вашу профессиональную и техническую консультацию по разным направлениям», – сказал глава правительства.
Консультационная группа ЕС представила премьеру процесс двухсторонних действий и результатов по присоединению к Глубокому и всеобъемлющему договора о свободной торговой зоне и подписанию Ассоциативного соглашения.
Подводя итоги встречи, Тигран Саркисян придал важность развитию сотрудничества между консультационной группой и органами госуправления Армении, выразив надежду, что работа с международными экспертами даст положительные результаты.