2011 թվականի արդյունքներով Հայաստանում տնտեսական աճը կկազմի մոտ 4-5%, ինչը համաշխարհային տնտեսությունում տնտեսական աճի միտումների ցուցանիշից բարձր է, հոկտեմբերի 30-ին հայտնել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը՝ ելույթ ունենալով ՀՀԿ առաջին տնտեսական համաժողովում: «Մենք արդեն կայուն զարգացման փուլ ենք մտնում»,- ընդգծել է նա: Իսկ ինչ վերաբերում է գնաճին, ապա, նրա խոսքով, տարվա արդյունքներով այդ ցուցանիշը Հայաստանում կտատանվի 4-5% ծրագրված միջանցքի սահմաններում:
Տնտեսական աճի նախադրյալների թվում նախարարը նշել է ծառայությունների ոլորտը, գյուղատնտեսությունը, արդյունաբերությունը, որոնք հատուցել են արդյունաբերության ոլորտում գրանցված անկումը: Այս համատեքստում ֆինանսների նախարարն անդրադարձել է նաև դիվերսիֆիկացիայի խնդիրներին՝ նշելով, որ նման տնտեսությունները պակաս են ենթարկվում արտաքին մարտահրավերներին:
Նրա խոսքով՝ համաշխարհային ճգնաժամը, անխոս, ազդել է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ աշխարհի մյուս երկրների տնտեսության վրա: Հայաստանի կառավարության առջև դրա հաղթահարման համար լուրջ խնդիրներ են դրվելու, մասնավորապես՝ համակարգաստեղծ ընկերություններին, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ներկայացուցիչներին աջակցելու գծով՝ ինչպես պետական, այնպես էլ միջազգային կառույցներից ներգրաված վարկային միջոցների հաշվին: Բացի դրանից, նախարարի խոսքով, լայնամասշտաբ սոցծրագրեր են իրականացվել առանց պետբյուջեի ծախսային հոդվածի կրճատման, ավելին՝ 2009-ին Հայաստանում սպառման ծավալները չեն կրճատվել: Վերաֆինանսավորվող վարկերը թույլ են տվել վարկային միջոցները ֆինանսական հատվածից ուղղել տնտեսության իրական հատված, ինչն իր հերթին նախադրյալներ է ստեղծել արդեն 2010 թվականին տնտեսական աճի ապահովման համար:
Ինչպես հաղորդել է Վաչե Գաբրիելյանը, կառավարության կողմից ջանքեր են գործադրվել հարկային նպաստների հատկացման միջոցով ներդրումների խթանման ուղղությամբ, աջակցություն է ցուցաբերվել նաև հիփոթեքային ոլորտում 2009թ. Ազգային հիփոթեքային կազմակերպության ստեղծման հաշվին: Իսկ ազգային արժույթի ընտրված արդյունավետ փոխարժեքը քաղաքացիներին թույլ է տվել պահպանել իրենց պահուստները, այստեղ Գաբրիելյանը նույնպես նշել է Կենտրոնական բանկի ապադոլարացման քաղաքականությունը:

30 Октябрь 2011 - 13:06 AMT
По итогам 2011 года экономический рост в Армении составит порядка 4-5%, что больше показателя тенденций экономического роста в мировой экономике, заявил 30 октября в Ереване министр финансов Армении Ваче Габриелян, выступая на экономическом форуме РПА. «Мы уже выходим в этап стабильного развития», – подчеркнул он. Что же касается инфляции, то, по его словам, по итогам года этот показатель в Армении будет колебаться в пределах запланированного коридора в 4-5%.
Среди предпосылок экономического роста министр назвал сферу услуг, сельское хозяйство, промышленность, заменив собой спад, зафиксированный в сфере промышленности. В этом контексте глава Минфина также коснулся проблем диверсификации, отметив, что подобные экономики менее подвержены внешним вызовам.
По его словам, мировой кризис, безусловно, оказал влияние как на экономику Армении, так и экономики других стран мира. Перед правительством Армении были поставлены серьезные задачи для его преодоления, в частности, по линии содействия системообразующим компаниям, представителям малого и среднего бизнеса как за счет госсредств, так и за счет кредитных средств, привлеченных от международных структур. Помимо этого, по словам министра, были реализованы широкомасштабные соцпрограммы без сокращения расходной статьи госбюджета, более того, в 2009 году объемы потребления в Армении не были сокращены. Рефинансируемые кредиты позволили направить кредитные средства из финансового сектора в реальный сектор экономики, что в свою очередь создало предпосылки для обеспечения экономического роста уже в 2010 году.
Как сообщил Ваче Габриелян, со стороны правительства были предприняты усилия по стимулированию инвестиций посредством предоставления налоговых льгот, содействие было оказано и ипотечной сфере за счет создания в 2009 году Национальной ипотечной организации. А выбранный эффективный курс национальной валюты позволил гражданам сохранить свои сбережения, здесь он также отметил политику Центробанка по дедолларизации.