30 Հոկտեմբեր 2011 - 13:44 AMT
2008-2011թթ. ժամանակահատվածում ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման գծով էներգետիկ ոլորտում մոտ 342 մլրդ դրամ է ներդրվել: Այդ մասին, ելույթ ունենալով ՀՀԿ տնտեսական համաժողովում, հոկտեմբերի 30-ին հաղորդել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Ներդրումային նախագծերի թվում նախարարն առանձնացրել է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարությունը, որի գործարկումը ծրագրված է ընթացիկ տարվա վերջին, Երևանի ՋԷԿ-ի նոր շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկի շինարարությունը, ինչպես նաև փոքր ՀԷԿ-երի զարգացումը, Իրան-Հայաստան ԷՀԼ շինարարության նախագիծը և ատոմային էներգետիկայի զարգացումը:
Արմեն Մովսիսյանը հաղորդել է, որ 2011թ. ինն ամսվա ընթացքում Հայաստանում 11%-ով ավելի էլեկտրաէներգիա է արտադրվել, քան 2010թ. նույն ժամանակահատվածում: Ընդ որում, նրա խոսքով, արտահանումն ավելացել է 32%-ով, իսկ ներքին սպառումը՝ 6%-ով:

30 Октябрь 2011 - 13:44 AMT
В период 2008-2011 гг. в энергетическую сферу по линии реализации инфраструктурных программ было инвестировано порядка 342 млрд. драмов. Об этом, выступая на экономической конференции Республиканской партии Армении, 30 октября сообщил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян. Среди инвестпроектов глава министерства выделил строительство 5-го энергоблока Разданской ТЭС, запуск которого намечен до конца текущего года, программу строительства нового парогазового энергоблока Ереванской ТЭЦ, а также развитие малых ГЭС, проект строительства ЛЭП Иран-Армения и развитие атомной энергетики.
Армен Мовсисян так же сообщил, что за девять месяцев 2011 года в Армении было произведено электроэнергии на 11% больше, чем за тот же период 2010 года. При этом, по его словам, экспорт увеличились на 32%, а внутреннее потребление – на 6%.