30 Հոկտեմբեր 2011 - 17:54 AMT
Հայաստանում Ինտերնետի ոլորտում իրական առաջընթաց է արձանագրվել: Ինչպես հոկտեմբերի 30-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության տնտեսական համաժողովի ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ընդամենը երեք տարի առաջ մեկ մեգաբիթ ինտերնետ կապն արժեր 1,2 մլն դրամ, այսօր այն արժե 34 հազար դրամ: «Դա հնարավորություն է տալիս ապահովել ինտերնետի հասանելիությունը»,- ընդգծել է նա:
Նրա խոսքով, մի շարք գործոններ կան, որոնք ազդել են գների նվազման վրա. առաջինը, Հայաստանի կառավարությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտը հռչակել է որպես առաջանահերթություն: Ստեղծվել է խորհուրդ, որում ներառված են մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները, որոնց հետ միասին քննարկվում է համալիր միջոցառումների ծրագրի իրականացման ընթացքը, որի նպատակն է ստեղծել բարենպաստ միջավայր այս ոլորտի զարգացման համար: Այս համատեքստում վարչապետը նշել է, որ իրականացվել են օրենսդրական փոփոխություններ, ընդունվել բազմաթիվ նորմատիվային ակտեր, հանձնարարականներ են տրվել բոլոր գերատեսչություններին` վերացնելու համար այն գործառույթները, որոնք խոչընդոտում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը: «Եթե ընդամենը երեք տարի առաջ մենք ունեինք 80 հազար ինտերնետից օգտվող, ապա այսօր այդ թիվը կազմում է 350 հազար: Սա հանրության բավական լուրջ զանգված է: Ինտերնետն այսօր սովորական ընտանիքի համար դարձել է անբաժանելի մաս»,- հավելել է նա:

В сфере Интернета в Армении зафиксирован реальный прогресс. Как отметил премьер-министр Армении Тигран Саркисян по итогам первой экономической конференции Республиканской партии Армении, еще три года назад 1 мегабит Интернета стоил 1,2 млн. драмов, сегодня же – 34 тыс. драмов. «Это позволяет обеспечить доступность Интернета», – подчеркнул он 30 октября на пресс-конференции в Ереване.
По его словам, на снижение цен повлияли следующие компоненты: во-первых, правительство Армении объявило сферу информационных и телекоммуникационных технологий в качестве приоритетной. Создан совет, в который вовлечены представители частного сектора, вместе с которыми обсуждаются комплексные подходы для создания благоприятных условий развития этой сферы. В этом контексте премьер отметил, что был принят целый ряд законодательных актов и норматив, даны многочисленные поручения, которыми исключаются все те препятствия, мешающие развития информационных технологий. Это, с одной стороны, способствовало снижению цен, а с другой – увеличению пользователей Интернета. «Если три года назад у нас было всего 80 тыс. пользователей Интернета, то на сегодняшний день это число составляет – 350 тыс., и Интернет становится для наших семей неотъемлемым явлением», – добавил он.