Հայաստանի կառավարությունը դեռևս նախորդ տարի դիմել էր ԵվրԱզԷՍ-ի շրջանակում առկա հակաճգնաժամային հիմնադրամին, որպեսզի քննարկվի «Նաիրիտ» գործարանի արդիականացման ծրագիրը: Այդ մասին հոկտեմբերի 30-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության տնտեսական համաժողովի ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Արդիականացման ծրագիրը մշակվել է գործարանի կողմից և ներկայացվել ԵվրԱզԷՍ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամին»,- ասել է նա:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով` Հակաճգնաժամային հիմնադրամի կողմից գործուղվել են մասնագետներ Հայաստան, որոնք ուսումնասիրել են քիմիական ոլորտը, պատրաստել այդ ոլորտի վերաբերյալ համալիր փաստաթուղթ, որպեսզի ճշգրիտ գնահատվի «Նաիրիտի» հեռանկարներն ու տեղը քիմիական արդյունաբերության մեջ: «Այս պահի դրությամբ անհրաժեշտ է, որպեսզի ունենանք օպերատոր, որը պատրաստ է իր վրա վերցնել «Նաիրիտ»-ի մենեջմենթը»,- ասել է նա: Դրա հետ մեկտեղ Տիգրան Սարգսյանը կարևոր է համարել, որպեսզի այդ վարկը տրամադրվի օպերատորի առկայության դեպքում, որպեսզի լրացուցիչ ռիսկերը կառավարությունն իր վրա չվերցնի: Իսկ երբ այդ աշխատանքները հասնեն իրենց տրամաբանական ավարտին, դրանք հանրությանը կներկայացվեն, խոստացել է վարչապետը:
Անդրադառնալով այդ գործընթացների երկարաձգմանը` Տիգրան Սարգսյանը պարզաբանել է, որ «Նաիրիտ»-ն ինքը բավական մեծ գործարան է` բարդ տեխնոլոգիական գործառույթներով, և նրա զարգացման հնարավորությունները բազմազան են, ուղղությունները` բազմաթիվ: «Այստեղ արագ, շուտափույթ լուծումները վտանգավոր են, դրա համար էլ հարցն այսքան երկար և մանրամասն քննարկվում է»,- ընդգծել է նա: Վարչապետը հաղորդել է նաև, որ գերմանական մի ընկերություն զբաղվում է տեխնիկական բիզնես ծրագրի մշակմամբ, ինչպես նաև առկա են մի քանի ընկերություններ ևս, որոնց հետ բանակցուություններ են ընթանում, որպեսզի օպերատոր ներգրավվի: Միևնույն ժամանակ, կառավարության ղեկավարի խոսքով, այդ խնդիրը քննարկվում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի հետ, որովհետև այդ վարկային միջոցների ներգրավումը պետք է արվի այնպես, որ Հայաստանի Հանրապետության համար լրացուցիչ ֆինանսական ռիսկեր չառաջանան:

30 Октябрь 2011 - 18:05 AMT
Правительство Армении еще в прошлом году обратилось в ЕврАзЭC для обсуждения кредитования программы модернизции ереванского завода «Наирит». Об этом 30 октября на пресс-конференции в Ереване по итогам экономического форума Республиканской партии Армении сообщил премьер-министр Тигран Саркисян. «Программ модернизации была разработана со стороны завода и представлена в Антикризисный фонд ЕврАзЭС», – сказал он.
По словам главы правительства, для подробного ознакомления с химической промышленностью Армению посетили эксперты ЕврАзЭС-а, которые подготовили комплексный документ по этой сфере, чтобы правильно оценили место «Наирита» в ней, а также его перспективы. «На сегодняшний день необходимо, чтобы нашелся оператор, который будет готов взять на себя менеджмент завода», – сказал он. При этом Тигран Саркисян придал важность тому, чтобы кредит на модернизацию химзавода был выдан именно при наличии оператора, чтобы правительство не брало на себя дополнительные риски. Когда же эти процессы придут к своему логическому завершению, о результатах будет объявлено, пообещал премьер.
Касаясь задержки этих процессов, Тигран Саркисян пояснил, что химзавод «Наирит» является большим и имеет сложные технические функции, а пути его развития многочисленны. «Все это привносит трудности и в процесс его управления, принятие же поспешных решений может быть опасным», – подчеркнул он. Премьер также сообщил, что немецкая компания занимается разработкой бизнес-программы, а также ведутся переговоры по привлечению оператора. Одновременно, по словам главы правительства, программа модернизации завода обсуждается с ВБ и МВФ, поскольку привлечение дополнительных средств должно быть сделано без дополнительных рисков для правительства.