Ռուսական Mail.ru ինտերնետ ընկերությունը պատրաստվում է գործարկել միկրոբլոգային սեփական հարթակը՝ նպատակ ունենալով մրցակցել համաշխարհային հզոր Twitter միկրոբլոգային հարթակի հետ։ Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն՝ հղելով «Կոմերսանտ»-ի աղբյուրին։Նոր ծառայությունը ինտեգրվելու է Mail.ru խմբի մյուս օնլայն-նախագծերի հետ, բացի դրանից յուրաքանչյուր գրառում կարող է սինքրոնիզացվել այլ կայքերի հետ։ Դեռևս պաշտոնական հայտարարություն միկրոբլոգային սեփական հարթակի ստեղծման մասին Mail.ru-ն չի կատարել։
Mail.ru խումբը (Mail.ru Group)ստեղծվել է 2010-ին։ Այն վերահսկում է ռուսական սոցիալական ցանցեր «Համադասարանցիներն» ու «Իմ աշխարհը»։ Բացի դրանից Mail.ru խմբին է պատկանում «Վ կոնտակտե» սոցիալական ցանցը 40%-ը և Facebook-ի 2%-ը։ Mail.ru խումբը բաժնետեր է հանդիսանում նաև շփման այլ ծառայությունների՝ ICQ-ի, «Mail.ru Агент»-ի, վճարովի Qiwi ծառայության և այլն։
Twitter-ը ստեղծվել է 2006-ին։ ComScore-ի տվյալներով այն ունի 157 միլիոն բացարձակ ունիկալ այցելու և ցանցը 2011-ին 54%-ով աճել է։ Mail.ru-ն նոր միկրոբլոգային հարթակով միգուցե հաջողացնի ճանաչված դառնալ Ռուսաստանում, սակայն դժվար թե նրան հաջողվի դառնալ Twitter-ի արժանի մրցակիցը։

Российская интернет-компания Mail.ru запустит собственный сервис микроблогов, который будет конкурировать с Twitter. Об этом со ссылкой на собственные источники "Коммерсантъ" пишет Лента.ру.Сервис будет интегрирован с другими онлайн-проектами Mail.ru Group: сообщения в микроблоге могут транслироваться в профили автора на других сайтах. Информация о создании микроблогов Mail.ru официального подтверждения пока не получила.
Mail.Ru Group была образована в 2010 году. Холдинг контролирует российские социальные сети "Одноклассники" и "Мой мир", а также владеет 39,99% сети "ВКонтакте" и 2,33% Facebook. Кроме того, среди активов Mail.ru – сервисы обмена мгновенными сообщениями ICQ и "Mail.ru Агент", платежный сервис Qiwi и другие.
Twitter существует с 2006 года и является самой популярной в мире площадкой для ведения микроблогов (длина одного сообщения не превышает 140 символов). По данным ComScore, в сентябре 2011 года мировая аудитория Twitter составляла 157,3 миллиона уникальных посетителей, при этом за год она выросла на 54%.
Возможно, с помощью новой микроблоговой платформы Mail.ru Group станет известен и в России, однако вряд ему удастся стать достойным конкурентом для Twitter.