31 Հոկտեմբեր 2011 - 09:32 AMT
2012-ին պետբյուջեի եկամուտներն ավելացնելու նպատակով Հայաստանի կառավարությունը մշակել և խորհրդարան է ներայացրել հարկային փոփոխությունների նոր փաթեթ։ Ինչպես հայտնել է լրագրողներին հոկտեմբերի 31-ին մամլո ասուլիսում Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը, արդեն հայտնի են դրա դրույթները, սակայն դա ուղղված չէ տնտեսության զարգացմանը և խորը անհանգստություն է հարուցում տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ։ «Մենք կարծում ենք, որ հարկային փաթեթը չի կարելի ներկայացնել պետբյուջեի հաստատումից մեկ ամիս առաջ, անհրաժեշտ էր դա անել կես տարի առաջ, որպեսզի տնտեսվարող սուբյեկտները կարողանան համադրել իրենց հնարավորությունները»,- ասել է նա։
Մասնավորապես, Միության նախագահը բերել է հարկային վարչարարության որոշ օրինակներ, այդ թվում՝ սոցվճարումները, որոնք 7000 դրամից դառնալու են 9000 դրամ, ինչը լրացուցիչ լարվածություն է ստեղծում տնտեսվարող սուբեկտների համար և հանգեցնում ստվերի ավելացման։ Բացի դրանից, կառավարությունն առաջարկում է հավասարեցնել ալկոհոլային արտադրանքի գծով ակցիզային հարկի տոկոսադրույքները տեղի արտադրողների և ներկրողների համար։ Դրա հետ կապված՝ Վազգեն Սաֆարյանը նշել է, որ այդ հարկային նախաձեռնությունը կրելու է սոցիալական բնույթ, քանի որ հարկային բեռ է լինելու սպառողների համար։
Անդադառնալով հարկային ստուգումներին՝ Հայրենական արտադրողների միության նախագահը նշել է, որ կառավարությունն ընդլայնել է տեսուչների լիազորությունը, երկու անգամ ավելացրել է տուգանքների չափսը։ Վազգեն Սաֆարյանին ամենաշատն անհանգստացնում է այն, որ լեռնահանքային արտադրանքի խտանյութերը արտահանման դեպքում հարկադրվելու են լրացուցիչ մաքսահարկով 10 տոկոսի չափով, ինչը զգալիորեն ազդելու է այդ արտադրանքի արտահանման ծավալների վրա, որի բաժինը Հայաստանի արտահանման ընդհանուր ծավալում էական է։

С целью увеличения доходов госбюджета в 2012 году правительство Армении разработало и представит в парламент новый пакет налоговых изменений. Как сообщил журналистам 31 октября на пресс-конференции в Ереване председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян, уже известны некоторые его положения, которые, однако, не нацелены на развитие экономики и вызывают глубокое беспокойство у хозсубъектов. «Мы считаем, что новый налоговый пакет нельзя представлять за месяц до утверждения госбюджета, необходимо было это сделать на полгода раньше, чтобы хозсубъекты смогли сопоставит свои возможности», – подчеркнул он.
В частности, председатель Союза привел некоторые примеры ужесточения налогового администрирования, в их числе соцвыплаты, которые с 7000 драмов будут увеличены до 9000 драмов, что создаст дополнительное напряжение у хозсубъектов и приведет к увеличению тени. С другой стороны, по его словам, положительным аспектом здесь является применение прогрессивной шкалы. Помимо этого, правительство предлагает уравнять ставки по акцизному налогу по линии алкогольной продукции для местных производителей и импортеров, аргументируя этот шаг необходимостью выполнения взятых на себя обязательств перед ВТО. В связи с этим Вазген Сафарян подчеркнул, что эта налоговая инициатива будет иметь социальный характер, поскольку ляжет дополнительным бременем на потребителей. К новым подходам в сфере налогообложения относится внедрение налога на роскошь, а вот в сфере торговли значительные изменения почувствуют большие супермаркеты, владельцы которых вынуждены будут платить дополнительную фиксированную плату за лишние 50 квадратных метра.
Касаясь налоговых проверок, председатель Союза отечественных производителей отметил, что правительство расширило полномочия инспекторов, увеличило в два раза размеры штрафов и пений. Больше всего огорчило Вазгена Саркисяна то, что концентраты горнорудной продукции будут облагаться дополнительной таможенной пошлиной в размере 10% при экспорте, что значительно повлияет на объемы экспорта этой продукции, доля которой в общем объеме экспорта Армении существенна. «Не от хорошей жизни, что дела так обстоят, новый налоговый пакет приведет к увеличению тени и снижению возможностей для малого и среднего бизнеса», – констатировал он.