31 Հոկտեմբեր 2011 - 10:03 AMT
Կար ժամանակ, երբ Ռուսաստանում բոլոր ինտերնետ նախագծերն արվում էին մեկ մարդու կողմից։ Այս մասին պատմեց ռուսական ինտերնետի «կնքահայրերից» Անտոն Նոսիկը «Երևանյան վեբ-հանդիպումներ» (Yerevan Web Meetings) նախագծի շրջանականերում իր վարպետության դասի ժամանակ։ Անտոն Նոսիկը ստեղծել է այնպիսի հայտնի լրատվական կայքեր, ինչպիսիք են Lenta.ru-ն, Gazeta.ru-ն, Vesti.ru-ն, Newsru.com-ը:
Անտոն Նոսիկը պատմեց Lenta.ru-ի ստեղծման և մինչ օրս հաջող գործելու մասին։ «Բազմաթիվ վեբ-նախագծեր այսպես են ստեղծվել՝ մի քանի հոգի մի սենյակում գաղափարներ են ունեցել, գտել են գրաֆիկա անող, գրող և ծրագրավորող և ստեղծել են հետագայում հայտնի դարձած նախագիծ։ Դրա ամենավառ օրինակը Rambler-ն էր: Նույն կերպ ստեղծվել է Amazon-ը։ Lenta.ru-ն էլ է այդ թվին պատկանում։ Միտք եմ ունեցել, գտել եմ դիզայներ, հետո լուր գրող և ծրագրավորող։ Lenta.ru-ն ծնվել է էքսպերիմենտների արդյունքում։ Սկզբնական աշխատակազմը 9 հոգուց է բաղկացած եղել, բոլորս ոչ միայն գրում էինք, այլև նկարներ պատրաստում տարբեր չափսերով»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով մինչ 1998-ի օգոստոսը ռուսական ինտերնետ աշխարհում ամենահայտնի և շատ օգտագործող ունեցող կայքերը Rambler-ն էր և անեկդոտների պորտալը։
Ըստ Անտոն Նոսիկի, հասարակությունը դարձել է ինֆորմացիոն հասարակություն։ «Մենք ստեղծեցինք կայք, որը կարդալու համար պետք չէր վճարովի բաժանորդագրություն, այն բոլորի համար էր, այն կարդում էին անգամ տնային տնտեսուհիները։ Այսօր աշխարհում տեղի ունեցող ցանկացած իրադարձություն մեզ էլ է վերաբերում։ Եթե նախկինում Ճապոնիայի երկրաշարժը պարզապես երկրաշարժ էր, ապա այժմ այն նաև նշանակում է, որ մեծ վնաս է հասցվել համակարգիչ կամ չիպ արտադրողներին»,-նշեց նա։
Նրա խոսքով, Lenta.ru-ն ընտրել է ճիշտ տեմպ և տվել ընթերցողներին այն արտադրանքը, որը որ ընթերցողն է ցանկացել։ Նրանք պարբերաբար հետևել են վիճակագրությանը, փորձարկումներ արել ընթերցողների հետ, հասկացել, թե ինչ է ուզում ընթերցողը և այդպես հաջողության հասել։
Երևանյան վեբ հանդիպումներ 2011 (Yerevan Web Meetings) նախաձեռնողն է «Մեդիամաքսը»՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ։ Նախագծի նպատակն է Հայաստանում ներկայացնել ցանցային բովանդակության ստեղծման և առաջխաղացման արտասահմանյան փորձը:ՙ
Նախագծի շրջանակներում յուրաքանչյուր շաբաթ օրերին համացանցի արտասահմանցի մասնագետներ հանդես են գալիս վարպետության դասընթացներով։ Դասերն անվճար են, բաց լուսաբանման համար և անցկացվում են ոչ ֆորմալ մթնոլորտում։
Նախագծի շրջանակում արդեն կայացել է Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկու և Rambler Internet Holding ընկերության նախկին գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն, ivi.ru պորտալի հիմնադիր և բաժնետեր Աննա Զնամենսկայայի վարպետության դասընթացները։

Было время, когда в России все интернет-проекты реализовывались одном человеком. Об этом в рамках проекта “Ереванские веб-встречи” (Yerevan Web Meetings) во время мастер-класса рассказал один из “крестных отцов” российского Интернета Антон Носик. Он является создателем таких известных информационных сайтов, как Lenta.ru, Gazeta.ru, Vesti.ru, Newsru.com.
Антон Носик рассказал о создании и успешной работе Lenta.ru. «Многие веб-програмы создаются следующим образом: несколько сидящих в одном кабинете людей делятся своими идеями, находят специалистов по графике, режиссера и программиста и создают проект, который приобретает широкую известность. Ярким примером того может служить Rambler. Подобным образом создан и Amazon. Lenta.ru также принадлежит к их числу. У меня зародилась идея, я нашел дизайнера, сценариста , а затем программиста. Lenta.ru была создана в результате экспериментов и стала известным и довольно успешным проектом. Вначале в проекте работало 9 сотрудников, все мы не только писали, но и делали фотографии различных размеров», – сказал он.
По словам Антона Носика, общество стало информационным: «Мы создали сайт, для чтения которого нет необходимости в платной подписке, он доступен для всех, его читают даже домохозяйки. Каждое событие, происходящее сегодня в миоре, относится и к нам. Если в прошлом землетрясение в Японии рассматривалось как просто землетрясение, то теперь оно означает удар по производству компьютеров и чипов», – отметил Антон Носик. Он считает, что Lenta.ru выбрала правильный темп и предоставляет читателю всю интересующую его информацию. Они постоянно следят за статистикой, проводят эксперименты с участием пользователей, чтобы понять, что хочет читатель, и тем самым они достигли успеха.
Инициатор “Ереванских веб-встреч 2011” (Yerevan Web Meetings) – агентство “Медиамакс”, спонсор – компания “ВиваСелл-МТС”. Цель проекта – представить в Армении зарубежный опыт создания и развития сетевого содержания.
В рамках проекта каждую субботу иностранные специалисты Интернета проводят мастер-классы. Уроки мастерства будут бесплатными, открытыми для освещения и пройдут в неформальной обстановке.
В рамках проекта первый председатель Wikimedia Germany Себастьян Молески и бывший главный коммерческий директор компании Rambler Internet Holding, основатель и акционер портала ivi.ru Анна Знаменская провели мастер-классы.