Վերջին երեք ամսում բջջային հեռախոսներ արտադրող Nokia ընկերությունը թողարկեց ավելի քան 7 հեռախոս։ Դրանցից մի քանիսը աշխատում են Symbian Belle, մեկը MeeGo և որոշներն էլ նոր Windows phone 7.5 (Mango) օպերացիոն համակարգերով։ Հայաստանի «Nokia» բջջային հեռախոսների ցանցի վաճառքի տնօրեն Վազգեն Բախշեցյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net ի թղթակցին, որ վերջերս թողարկված Nokia 701, Nokia 500 և Nokia 101 մոդելի հեռախոսները արդեն վաճառվում են Հայաստանում։
Վազգեն Բախշեցյանի խոսքով այս շաբաթվա ընթացքում խանութներում կսկսվի նաև Nokia N9 սմարթֆոնի վաճառքը։ Այն Nokia-ի՝ MeeGo հարթակով աշխատող միակ սմարթֆոնն է։ Այն թողարկվել է երեք գույնով՝ սև, երկնագույն և մորեգույն (magenta): Հասանելի է երկու տարբերակով՝ 16GB և 64GB։ Ունի երեք աշխատանքային սեղան, 8 մեգապիքսել ֆոտոխցիկ և ապահովում է HTML5։
Ըստ Վազգեն Բախշեցյանի, «Nokia» բջջային հեռախոսների ցանցում ամենալավ վաճառվող հեռախոսը Nokia 500 մոդելն է։
Nokia 101-ը երկակի SIM մատչելի հեռախոս է։ Այն վաճառվում է ընդամենը 17.500 դրամով։ Ունի FM ռադիո, MP3 նվագարկիչ և մինչև 16 Գբ միկրոSD քարտի հիշողություն ավելացնելու հնարավորություն։
Nokia 701-ը Nokia-ի ամենաբարակ սմարթֆոնն է, ամենալուսավոր 3.5 դյույմ էկրանով։ Ունի 1GHz հզորությամբ պրոցեսոր, 8 մեգապիքսել ետևի և դիմացի տեսախցիկ, ինչպես նաև HD տեսանկարահանում։ Ունի 8Գբ ներքին հիշողություն։ Աշխատում է Symbian Belle օպերացիոն համակարգով և հագեցած էNFC (Near Field Communication) տեխնոլոգիայով։
Nokia 500-ն աշխատում է Symbian Anna օպերացիոն համակարգով։ Ունի 1GHz պրոցեսոր, 3.2-դյույմ էկրան, Bluetooth 2.1, 5 մեգապիքսել ֆոտոխցիկ։ Nokia 500-ն ունի մինչև 32Գբ հիշողություն ավելացնելու և Wi-Fi անլար կապին միանալու հնարավորություն։

В течение последних трех месяцев компания Nokia, производящая мобильные телефоны, выпустила более 7 новых моделей телефонов. Некоторые из них работают на операционной системе Symbian Belle, один – на MeeGo, а некоторые – на новой Windows phone 7.5 (Mango).
Директор сети по продажам мобильных телефонов “Nokia” Вазген Бахшецян сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net, что выпущенные недавно модели Nokia 701, Nokia 500 и Nokia 101 уже продаются в Армении.
По словам Вазгена Бахшетяна, в течение этой недели начнется продажа смартфона Nokia N9. Это единственный смартфон Nokia, работающий на платформе MeeGo. Он выпускается трех цветов: черный, голубой и малиновый (magenta). Доступен в двух версиях: 16GB և 64GB. Имеет три рабочих стола, видеокамеру 8 Мп, обеспечивает HTML5. По словам Вазгена Бахшетяна, из всех моделей телефонов “Nokia” лучше всех реализуется модель Nokia 500.
Nokia 101 – доступный телефон, имеет поддержку двух SIM-карт, работающих одновременно. Он стоит всего 17 500 драмов. Оснащен FM-радио, MP3-плеером и возможность увеличения памяти SD-карты до 16 GB.
Nokia 701 – самый тонкий смартфон, выпущенный компанией Nokia, оснащен самым ярким 3,5-дюймовым экраном, процессором 1GHz, передней и задней видеокамерой 8 Мп, а также HD-видеосъемкой, 8 GB внутренней памяти. Работает на операционной системе Symbian Belle и дополнен технологией NFC (Near Field Communication). Nokia 500 работает на операционной системе Symbian Anna. Оснащен процессором 1GHz, 3,2-дюймовым экраном, Bluetooth 2.1, видеокамерой 5 Мп. Имеет возможность увеличения памяти до 32 GB и подключения к беспроводной Wi-Fi-связи.