1 Նոյեմբեր 2011 - 09:35 AMT
2012-ի պետբյուջեի փաթեթը ենթադրում է անցում կայունացումից դեպի տնտեսական աճ։ Այդ մասին հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2012-ի պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ։ «Բյուջեի գերակայությունը տնտեսական աճն է»,- ասել է վարչապետը և հավելել, որ նախատեսվում է աջակցություն ՓՄՁ-ներին, արտահանման խթանում, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացում։
Վարչապետը նշել է, որ 2011-ի վերջին ամիսների տնտեսական զարգացումները կարելի է բնութագրել որպես կայունացման փուլ։ Սարգսյանը հայտարարել է, որ 2011-ի 8 ամիսների տվյալներով ՀՆԱ աճը կազմել է 5 տոկոս, ինչը նշանակում է, որ բյուջեով նախատեսված 4,6 տոկոս տնտեսական աճն իրատեսական է։

1 Ноябрь 2011 - 09:35 AMT
Тигран Саркисян: Госбюджет Армении на 2012 год станет переходом от стабилизации к экономическому росту
Проект госбюджета на 2012 год предполагает переход от этапа стабилизации к экономическому росту. Об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на предварительное обсуждение проекта госбюджета на 2012 год на совместном заседании комиссий Национального собрания Армении. “Приоритетом бюджета является экономический рост”, – подчеркнул он. Тигран Саркисян подчеркнул, что планируется поддержка малого и среднего бизнеса, стимулирование экспорта, развитие промышленности, сельского хозяйства, а также инфраструктур.
Премьер-министр добавил, что экономические развития последних месяцев 2011 года можно охарактеризовать как этап стабилизации. Тигран Саркисян отметил, что по данным первых 8 месяцев 2011 года, рост ВВП составил 5%, что означает, что заложенный в бюджет показатель экономического роста 4,6% является реалистичным.