1 Նոյեմբեր 2011 - 10:14 AMT
Բոլոր քայլերը, որոնք արվել են և արվելու են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ոլորտում, ուղղված էին բնակչությանը մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է տարածքային կառավարման նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը: «Այդ առումով մենք որոշ խնդիրներ ունենք, կապված ռեսուրսների ապահովման և ինստիտուցիոնալ ասպեկտների հետ»,-նշել է նա:
Նոյեմբերի 1-ին Երևանում ընթանում է «Տեղական ինքնակառավարումը Հայաստանում. Նվաճումները, խնդիրները, հեռանկարները» խորագրով խորահրդաժողովը, որը նվիրված է երկրում այդ համակարգի կայացման 15-ամյակին:
Ըստ նրա, ՏԻՄ ռեսուրսներն անմիջական կապ ունեն բնակչությանը տրամադրվող ծառայությունների հետ: Վաչե Տերտերյանը հավելել է, որ ՏԻՄ ռեսուրսները սահմանափակ են, դրանց մեծ մասը գնում է վարչական ծախսերի հատուցմանը, որոնք անհրաժեշտ են տեղական իշխանությունների գործունեությունն ապահովելու համար: Այդ ուղղությամբ քայլեր են ձեռնարկվում, ուղղված համայնքների խոշորացմանն ու նոր ինստիտուցիոնալ մոտեցումների ներդրմանը, որպեսզի ռեսուրսների մեծ մասն ուղղվի ոչ թե վարչական ծախսերը հոգալուն, այլ բնակչությանը որակյալ ծառայությունների տրամադրմանը և կապիտալ ծախսերի ավելացմանը, որոնք 2011թ. կկազմեն 8 մլրդ դրամ: «Դա այնքան էլ մեծ գումար չէ, սակայն միտումն արդեն ակնհյատ է»,-ասել է նա:

Все шаги, которые были и будут предприняты в сфере управления органами местного управления, были направлены на повышение качества предоставляемых населению услуг. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал заместитель министра территориального управления Ваче Тертерян. «В этом плане у нас есть некоторые проблемы, связанные с ресурсным обеспечением и с институциональными аспектами», – отметил он. 1 ноября в Ереване проходит научная конференция «Местное самоуправление в Армении: достижения, основные проблемы, перспективы», которая приурочена к 15-летию становления этой системы в республике.
По его словам, располагаемые ОМС ресурсы напрямую зависят от качества предоставляемых населению услуг. В связи с этим Ваче Тертерян добавил, что ресурсы ОМС очень ограничены, а большая их часть идет едва покрывает те административные расходы, которые необходимы для содержания местной власти. В этом направлении предпринимаются шаги по укрупнению общин и внедрению новых институциональных подходов, чтобы большая часть ресурсов шла не на административные расходы, а на предоставление населению качественных услуг и увеличению капитальных затрат, последние в 2011 году составят 8 млрд. драмов. «Это не очень крупные суммы, но тенденция уже видна», – подчеркну он.