1 Նոյեմբեր 2011 - 10:56 AMT
Նոյեմբերի 7-ին Երևանի պետական համալսարանում կկայանա Հայ-հնդկական տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների ուսումնական կենտրոնի պաշտոնական բացումը։ Միջոցառմանը ներկա կլինի Հնդկաստանի ՏՀՏ պետնախարար Սաչին Պիլոտին: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Կենտրոնի հիման վերաբերյալ երկու պետություների կառավարությունները դեռևս 2009-ին էին ստորագրել փոխըմբռնման հուշագիր։ Կենտրոնը Հայաստանի և Հնդկաստանի համատեղ ծրագիրն է, որն իրականացվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (Հայաստան) և C-DAC կենտրոնի (Հնդկաստան) կողմից:
Ծրագրի հիմնական առաքելությունն է` ստեղծել Հայաստանում ՏՀՏ մասնագիտական ուսուցման և այդ ոլորտում գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացման համար հատուկ միջավայր։ Կենտրոնի հիմնական նպատակներ են ՏՀՏ դասընթացների մատուցում, դասախոսների վերապատրաստում, փորձագետների փոխանակում, համատեղ գիտահետազոտական աշխատանքների խթանում:
Ծրագրի շրջանակներում արդեն իսկ կազմակերպվում են ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ դասընթացներ հետևյալ թեմաներով՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիմունքներ, գործարարական ոլորտում հաշվողական համակարգեր, MS .Net տեխնոլոգիաներ, JAVA տեխնոլոգիաներ, Linux համակարգ, Տվյալների շտեմարանի տեխնոլոգիաներ, Վեբ տեխնոլոգիաներ։ Կենտրոնում դասավանդելու են ինչպես հայ, այնպես էլ հնդիկ մասնագետները:
Կենտրոնն կիրականացնի արդի գիտահետազոտական աշխատանքներ՝ համապատասխան սարքավորումներով և մասնագիտական ծրագրային ապահովմամբ հագեցած լաբորատորիայում։ Բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներն արդեն ներկրվել են Հայաստան, հնդիկ մասնագետները զբաղված են դրանց տեղադրմամբ և միացմամբ, ցանցերի կարգավորմամբ:
Հնդկաստանի կառավարությունը կենտրոնին հատկացնելու է 1.5 մլն դոլար, իսկ ՀՀ կառավարությունը՝ 500 հազար դոլար:

7 ноября в ЕГУ состоится официальное открытие Армяно-индийского учебного центра ИТ и телекоммуникаций. На мероприятии будет присутствовать министр телекоммуникаций и информационных технологий Индии Сачин Пилот. Об этом сообщают в Министерстве экономики РА.
Правительствами обеих стран еще в 2009 году был подписан меморандум о сотрудничестве. Центр является совместной программой Армении и Индии, которая реализуется Фондом “Инкубатор предприятий” (Армения) и Центром C-DAC (Индия).
Программа призвана создать в Армении особую среду для реализации научно-исследовательской работы в этой сфере и профессионального обучения ИТ и телекоммуникациям в Армении. Основные цели центра – проведение курсов по ИТТ, переподготовка преподавателей, обмен экспертами, совместное проведение научно-исследовательских работ.
В рамках программы уже организуются краткосрочные и долгосрочные курсы на темы: Основы ИТ, системы учета, технологии MS .Net, технологии JAVA, система Linux, технологии справочника данных, веб-технологии. В центре будут преподавать как армянские, так и индийские специалисты.
Центр будет проводить современную научно-исследовательскую работу посредством соответствующего оборудования и в лаборатории с профессиональным программным обеспечением. Все необходимое оборудование уже доставлено в Армению. Индийские специалисты заняты его установкой и подключением, а также наладкой сетей. Правительство Индии на открытие центра выделило 1,5 млн, а правительство Армении – 500 тысяч долларов