Գնաճի միտումները Հայաստանի տնտեսության մեջ այնպիսին են, որ 2012թ. միանգամայն իրատեսական կլինի ապահովել գնաճը 4 տոկոսի մակարդակոում: Այդ մասին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է 2012թ. պետբյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ Հայաստանի ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում:
Ըստ նրա, գնաճային թիրախը, որ մենք սահմանել էինք, ընդունելով բյուջե, ենթադրում էր, որ պետք է վերադառնանք 4 տոկոսանոց գնաճային ցուցանիշին 1.5 տոկոսանոց միջավայրում: «Այս պահի դրությամբ տեսանելի են այն միտումները, որ ունենալով 5.7 տոկոս գնաճ տարեկան կտրվածքով` 2011 թ. ավարտին էապես բարելավում ենք գնաճային ցուցանիշը, որը մեզ մոտ կազմում է 9.4 տոկոս: Դա նշանակում է, որ մենք ստեղծում ենք բարենպաստ պայմաններ, որպեսզի 2012 թ., 4 տոկոսանոց գնաճը նույն 1.5 տոկոսանոց միջավայրում, լինի իրատեսական»,-ասել է վարչապետը:

1 Ноябрь 2011 - 10:57 AMT
Тигран Саркисян: В Армении есть все предпосылки для того, чтобы 4%-ая инфляция в 2012 году стала реалистичной
Инфляционные тенденции в экономике Армении таковы, что в 2012 году вполне реалистично обеспечить показатель инфляции на уровне 4%. Об этом премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил на предварительном обсуждении проекта госбюджета на 2012 год во время совместного заседания комиссий Национального собрания Армении.
По его словам, имея в годовом разрезе 5,7% (октябрь 2011 года по сравнению с октябрем 2010 года) инфляцию в 2011 году Армении удастся по итогам 2011 года обеспечить ее хороший показатель, который составлял 9,4 % (конец 2010 года). «Это означает, что мы создаем условия для того, чтобы 4% инфляция при инфляционной среде в 1,5% была бы реалистичной», – добавил он.