1 Նոյեմբեր 2011 - 13:02 AMT
Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների առջև խնդիր է ծառացած ընդլայնել համայնքային բյուջեների ռեսուրսային բազաները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը: Նա հիշեցրել է, որ անցյալ տարի ընդունվել է «Տեղական հարկերի մասին» օրենքը, որի շրջանակներում համայնքներն իրենք կարող են որոշ հարկերի տեսակներ սահմանել: «Այժմ մենք աշխատում ենք հարկային բազայի ճշտման ուղղությամբ: Գաղտնիք չէ, որ հաշվարկային ցուցանիշները համայնքներում ըստ հարկերի ու մուտքերի հեռու են 100 տոկոսից»,-ասել է նա:
Այսօր Երևանում ընթանում է «Տեղական ինքնակառավարումը Հայաստանում. նվաճումները, հիմնահարցերը, հեռանկարները» խորհրդաժողովը, որը նվիրված է ՏԻՄ 15-ամյակին:
Ինչպես ասել է Վաչե Տերտերյանը, այդ ուղղությամբ աշխատանքները մեկնարկեցին, երբ հարկահավաքման մակարդակը համայնքներում տատանվում էր 50-60 տոկոսի սահմաններում, այժմ այդ ցուցանիշը 90-100 տոկոս է:
ՏԻՄ խնդիրներից է համայնքների վարչական սահմաններում հողային մեծ ռեսուրսի՝ բոլոր հողատարածքների մոտ 60 տոկոսի, վարչարարությունը: Ինչպես պարզաբանել է փոխնախարարը, համայնքները կարող են վարձակալության հանձնել այդ հողերը կամ տնտեսական գործունեություն ծավալել, իսկ երկամուտները փոխանցվում են համայնքների բյուջեներին:

Перед органами местного самоуправления Армении стоит задача расширения ресурсной базы бюджетов общин. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал заместитель министра территориального управления Ваче Тертерян. В этом контексте он напомнил, что в прошлом году был принят закон «О местных налогах», в рамках которого общины сами могут внести определенные виды налогов. «Сейчас мы работаем над уточнением налоговой базы. Не секрет, что расчетные показатели в общинах по налогам и по поступлениям далеки от объективных 100%», – сказал он.
1 ноября в Ереване проходит научная конференция «Местное самоуправление в Армении: достижения, основные проблемы, перспективы», которая приурочена к 15-летию становления этой системы в республике.
Как сообщил Ваче Тертерян, в этом направлении работы были начаты с того, что собираемость налогов в общинах колебалась в пределах 50%-60%, сейчас же этот показатель составляет 90%-100%.
Среди задач ОМС также администрирование большого земельного ресурса, который был внесен в административные границы общин – порядка 60% всех земельных угодий. Как пояснил замминитсра, администрации общин наделены правами по управлению этими земельными ресурсами и могут давать эти земли в аренду либо организовывать экономическую деятельность, а доходы от такой деятельности закреплены за бюджетами общин.