1 Նոյեմբեր 2011 - 13:45 AMT
2012թ. պետբյուջեի հիմնական ցուցանիշներն են 937 մլրդ դրամ եկամուտների և 1 մլրդ 69 մլն դրամ ծախսերի գծով: Այսպիսով, դեֆիցիտը կկազմի 132 մլրդ դրամ: Եկամուտի հատվածը 2012-ին 2011թ. ցուցանիշը գերազանցում է 62 մլրդ դրամով, ծախսի հատվածը` 46 մլրդ դրամով:
ՀՆԱ կանխատեսվող աճը 2012թ. կազմում է 4,2 տոկոս` համեմատած 2011-ի 4,6 տոկոսի հետ: Ավելին, գնաճային միտումները Հայաստանի տնտեսությունում այնպիսին են, որ 2012-ին միանգամայն իրատեսական է ապահովել գնաճի 4 տոկոս ցուցանիշը: 2012-ին կառավարությունը ծրագրում է վերադառնալ 3 դեֆիցիտին, իսկ «դա նշանակում է, որ 2012-ին մենք պետք է ծախսենք այնքան, որքան կկարողանանք հավաքել»:
Ինչպես և խոստացվել է, խորհրդարանում բյուջետային լսումների ժամանակ Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրել է հարկային փոփոխությունների փաթեթը, որի ընդունումը թույլ կտա հաջորդ տարում 101 մլրդ դրամով ավելի հարկ հավաքել: Այսպիսով, նախ, դա եկամտահարկի առաջընթացային սանդղակի ներդրումն է: Ենթադրվում է 2 մլն և ավելի եկամուտ ունեցողների համար հարկային բեռն ավելացնել 5 տոկոսով` այն սահմանելով 25 տոկոս:
Հարկային փաթեթով առաջարկվող երկրորդ կարևոր փոփոխությունը վերաբերում է ալկոհոլային խմիչքներին: Այն ենթադրում է, որ հարկային բեռն ընկնելու է թանկարժեք ալկոհոլային խմիչքների վրա: Նրանց հարկման բազան 50 տոկոսով կավելանա` համեմատ մատչելի ալկոհոլային խմիչքների, որոնց համար ներքին շեմը կմնա անփոփոխ՝ 500 դրամ: Դրույքաչափն ավելացնելով 50 տոկոսով, հասկանալի է, որ հարկային բեռն ընկնելու է հենց թանկ ալկոհոլային խմիքների վրա, որոնց տեսակարար կշիռը մեր գնահատականներով ընդհանուր սպառման ծավալում այսօր կազմում է 15 տոկոս, իսկ մնացած տոկոսն այն ալկոհոլային խմիչքներն են, որոնք ունեն մեծ սպառում:
Հաջորդ առաջարկը շքեղության հարկն է: Ենթադրվում է թանկարժեք մեքենաների վրա, որոնց շուկայական արժեքը գերազանցում է 90 հազար դոլարը, էապես ավելացնել այսօր կիրառվող դրույքաչափը: Դա հնարավորություն կտա մոտավորապես 1 մլրդ դրամով ավելի հարկային եկամուտներ հավաքագրել պետական բյուջեի համար: Սպասվում է նաև շահումով խաղերի և խաղատների ոլորտում հաստատագրված վճարների ավելացում 50 տոկոսով: Ակնալում ենք, որ այստեղ կունենանք լրացուցիչ 2 մլրդ դրամի եկամուտ:
Հաջորդն արտոնագրային վճարների դաշտի ընդլայնումն է, որի նպատակն է փոքր և միջին բիզնեսի համար ստեղծել ավելի բարենպաստ պայմաններ: Այսօրվա գործող ռեժիմն այնպիսին է, որ մինչև 100 հազար դրամի պարագայում թույլատրվում է, որպեսզի ձեռներեցներն առանց ստուգումների հաշվանցում կատարեն: Այդ շեմը կդարձվի 10 մլն դրամ: Հաշվանցումը նրանք կարող են անել առանց նախնական համաձայնություն ստանալու Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից, և սա փոքր և միջին բիզնեսի համար ստեղծում է բարենպաստ պայմաններ:
Այսպիսով, կառավարության առաջարկած նոր հարկային փաթեթը կարող է զգալիորեն ծանրաբեռնել մեծահարուստներին և շքեղության սիրահարներին և միևնույն ժամանակ բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում ՓՄՁ համար:

Основными показателями госбюджета 2012 года являются – 937 млрд драмов по линии доходов и 1 млрд 69 млн драмов по линии расходов. Таким образом, дефицит составит 132 млрд драмов. Доходная часть 2012 года превышает показатель 2011 года на 62 млрд драмов, расходная – на 46 млрд драмов.
Прогнозируемый рост ВВП на 2012 год составляет 4,2% по сравнению с 4,6% в 2011 году. Более того, инфляционные тенденции в экономике Армении таковы, что в 2012 году вполне реалистично обеспечить показатель инфляции на уровне 4%. В 2012 правительство планирует вернуться к 3% дефициту, а «это означает, что в 2012 мы должны тратить столько, сколько сможем собрать».
Как и было обещано, на бюджетных слушаниях в парламенте Тигран Саркисян представил пакет налоговых изменений, принятие которого позволит в следующем году собрать на 101 млрд драмов больше налогов. Таким образом, во-первых, это внедрение прогрессивной шкалы подоходного налога. Предлагается повысить подоходный налог на 5 п.п. – до 25% – для тех, чьи ежемесячные доходы превышают 2 млн драмов. Второе важное изменение предполагает, что налоговая нагрузка ляжет на дорогостоящую алкогольную продукцию. База ее налогообложения увеличится на 50% в сравнении с доступными алкогольными напитками. Надо отметить, что удельный вес дорогостоящих алкогольных напитков в общем объеме потребления составляет всего 15%. Следующее предложение – это налог на роскошь. Предлагается значительно увеличить ставку налогообложения автомобилей с рыночной стоимостью выше $90 тыс., что, в свою очередь, позволит собрать дополнительный 1 млрд драмов. Помимо этого ожидается увеличение поступлений на 2 млрд драмов из сферы казино и игр с выигрышем, где на 50% будут повышены фиксированные выплаты.
Следующее изменение относится к малому и среднему бизнесу, и это касается начисления налога на добавленную стоимость. Сегодняшний режим таков, что если сумма налога не превышает 100 тыс. драмов, предприниматели могут производить начисление без проверок. Этот порог будет увеличен до 10 млн драмов. Начисление может производиться без получения предварительного согласия от Комитета по госдоходам, что улучшает условия для малого и среднего бизнеса.
Таким образом, новый налоговый пакет, предлагаемый правительством, может значительно притеснить богатых и любителей всякой роскоши, одновременно он создает благоприятные условия для МСБ.