Հայաստանի կառավարությունում նոյեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանն ուղղված խորհրդի նիստ, որտեղ քննարկվել են ՓՄՁ ներկայացուցիչների համար անշարժ գույք վարձակալելու ընթացակարգի հեշտացման հարցերը։ Այդ մասին կառավարության մամլո կենտրոնում լրագրողներին հաղորդել է «Բիզնես-շահերի պաշտպանության ցանց» ՀԿ-ի համակարգող Գագիկ Պողոսյանը։ «Փոքր և միջին բիզնեսի սուբյեկտների համար 2012-ի հունվարի 1-ից հեշտացվելու են անշարժ գույքի վարձակալության ընթացակարգերը»,- ասել է նա։ Այսուհետև վարձակալած տարածքը գրանցելու համար ՓՄՁ տնտեսվարող սուբյեկտները պետք է դիմեն միայն Անշարժ գույքի պետական կադաստր, իսկ 2012-ից սկսած չեղյալ է հայտարարվելու վարձակալության մասին պայմանագրի նոտարական հավաստիացման պարտադիր պահանջը։ Փոփոխությունների շարքում Գագիկ Պողոսյանն առանձնացրել է այն, որ 2012-ի հունվարի 1-ից տնտեսվարող սուբյեկտների համար գործելու է պետական գրանցման համար ֆիքսված վճարում։
Բացի դրանից, ՓՄՁ տնտեսվարող սուբյեկտը կարող է չդիմել սոցիալական ծառայություն սոցիալական համար ստանալու համար, այդ համարը տրամադրվելու է նրան սեփական բիզնեսը «մեկ պատուհանի» սկզբունքով գրանցելու ժամանակ։

2 Ноябрь 2011 - 09:33 AMT
С 1 января 2012 года представители малого и среднего бизнеса Армении смогут арендовать недвижимость по упрощенным процедурам
Вопросы упрощения процедур аренды недвижимости для представителей малого и среднего бизнеса были обсуждены на втором заседании Совета по развитию МСБ, который прошел в правительстве Армении 2 ноября. Об этом в пресс-центре правительства Армении по итогам заседания сообщил журналистам координатор общественной организации «Сеть защиты бизнес-интересов» Гагик Погосян. «Для субъектов малого и среднего бизнеса с 1 января 2012 года будут упрощены процедуры аренды недвижимости», – сказал он. Отныне, по его словам, для того, чтобы зарегистрировать арендуемую территорию, хозсубъетам МСБ необходимо будет обращаться только в Государственный комитет кадастра недвижимости Армении, а обязательное требование нотариального заверения договора об аренде с нового года будет отменено.
Среди изменений Гагик Погосян выделил то, что с 1 января 2012 года для хозсубъектов будет действовать фиксированная плата за государственную регистрацию, вместо раннее взимаемой платы, рассчитываемой на основе площади арендуемой территории.
Помимо этого, хозсубъекту МСБ уже не надо будет ходить в Соцслужбу для получения социального номера, этот номер будет предоставляться ему при регистрации своего бизнеса по принципу «одного окна».