Հայաստանի փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման խորհուրդը նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի կառավարությունում կայացած երկրորդ նիստի ժամանակ քննարկել է ինչպես տեղի արտադրողների, այնպես էլ ներկրողների համար բիզնես վարելու հավասար պայմաններ ստեղծելու խնդիրները։ Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի կառավարության մամլո կենտրոնում «Բիզնես-շահերի պաշտպանության ցանց» ՀԿ-ի համակարգող Գագիկ Պողոսյանը, խոսքը գնում է տեղի արտադրողների շահերի պաշտպանության մասին, երբ ներկրվող պատրաստի արտադրանքի ինքնարժեքը ցածր է երկրում արտադրվող նույն արտադրանքի արժեքից։
Դրա հետ կապված՝ Գագիկ Պողոսյանը բերել է կողպեքների արտադրության օրինակը, հաղորդելով, որ այդ արտադրության տերը բարձրացրել է հավասար մրցակցային պայմաններ ստեղծելու խնդիրը։ «Տնտեսվարող սուբյեկտը հավաստիացրել է, որ նրա բիզնեսի համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու դեպքում նա կարող է ավելացնել աշխատողների թիվը»,- ասել է ՀԿ համակարգողը։ Նա նաև պարզաբանել է, որ այդ խնդիրը մանրամասն ուսումնասիրության կարիք ունի, քանի որ կան խնդիրներ՝ կապված հարկադրման հետ, իսկ տեղի արտադրության համար ստեղծվում են անհավասար պայմաններ մասնավորապես թուրքական արտադրանքի համեմատ։
ՓՄՁ աշխատանքը հեշտացնելու նպատակով նիստում քննարկվել է ՓՄՁ-ների ոչ մեծ ծավալով արտադրանքի տեղափոխման հարցը, որն իրականացվում է օդային ճանապարհով։ «Տրանսպորտային մատակարարների միություն» ՀԿ-ի նախագահ Եղիշե Հովհաննիսյանը պարզաբանել է, որ այդ դեպքում տեղափոխման արժեքը բացասաբար է անդրադառնում ապրանքի ինքնարժեքի վրա՝ դժվարացնելով իրացումն արտասահմանում։

2 Ноябрь 2011 - 10:26 AMT
Совет по развитию малого и среднего бизнеса Армении на втором заседании 2 ноября в правительстве Армении обсудил проблемы создания равных условия ведения бизнеса, как для местных производителей, так и для импортеров. Как сообщил в пресс-центре правительства Армении по итогам заседания координатор общественной организации “Сеть защиты бизнес-интересов” Гагик Погосян, речь идет о защите интересов местных производителей, когда себестоимость импортированной готовой продукции ниже такой же продукции произведенной в стране.
В связи с этим Гагик Погосян пример производства замков, сообщив, что владелец этого производства поднял проблему создания равных конкурентных условий. «Хозсубъект заверил, что в случае создания благоприятных для его бизнеса условий, он сможет увеличить число работников», – сказал координатор общественной организации. Он также пояснил, что эта проблема нуждается в подробном изучении, поскольку есть проблемы, связанные с налогообложением, когда для местного производства создаются неравные условия, в частности, по с равнению с импортируемой в страну турецкой продукцией.
С целью облегчения работы МСБ на заседании был рассмотрен и вопрос транспортировки небольших объемов продукции МСБ, которая осуществляется воздушным путем. Председатель общественной организации «Союз транспортных поставщиков» Егише Ованнисян пояснил, что стоимость перевозки в этом случае негативно сказывается на себестоимости товара, затрудняя его реализации за рубежом. Этому, по мнению специалиста, может помочь разработка протокола для перевозки грузов малого и среднего объема за рубеж посредством автотранспорта.