Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված և երկրի խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացված հարկային փոփոխությունների նոր փաթեթը նոր լուծ կլինի ոչ միայն ՓՄՁ ներկայացուցիչների համար, այլ նաև, վերջին հաշվով, բնակչության, կարծում է «Բիզնես-շահերի պաշտպանության ցանց» ՀԿ-ի համակարգող Գագիկ Պողոսյանը։ «Բնականաբար, հարկային բեռը կընկնի ՓՄՁ ուսերին, բայց թե ինչ չափով, դժվար է ասել»,- ասել է նա ՓՄՁ զարգացման խորհրդի նիստի արդյունքներում, որը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 2-ին կառավարությունում։
Գագիկ Պողոսյանը հավելել է, որ բոլոր հարկային փոփոխությունների ընդունման դեպքում տնտեսվարող սուբյեկտներին պետք է տրամադրեն գոնե 2-3 ամիս սեփական բիզնեսի ծախսերի և եկամուտների կանխատեսման համար։
Նոյեմբերի 1-ին խորհրդարանում բյուջետային լսումների ժամանակ Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրել է հարկային փոփոխությունների փաթեթը, որի ընդունումը թույլ կտա հաջորդ տարում 101 մլրդ դրամով ավելի հարկ հավաքել: Այսպիսով, նախ, դա եկամտահարկի առաջընթացային սանդղակի ներդրումն է: Ենթադրվում է 2 մլն և ավելի եկամուտ ունեցողների համար հարկային բեռն ավելացնել 5 տոկոսով` այն սահմանելով 25 տոկոս: Հարկային փաթեթով առաջարկվող երկրորդ կարևոր փոփոխությունը վերաբերում է ալկոհոլային խմիչքներին: Այն ենթադրում է, որ հարկային բեռն ընկնելու է թանկարժեք ալկոհոլային խմիչքների վրա: Նրանց հարկման բազան 50 տոկոսով կավելանա` համեմատ մատչելի ալկոհոլային խմիչքների, որոնց համար ներքին շեմը կմնա անփոփոխ՝ 500 դրամ: Դրույքաչափն ավելացնելով 50 տոկոսով, հասկանալի է, որ հարկային բեռն ընկնելու է հենց թանկ ալկոհոլային խմիքների վրա, որոնց տեսակարար կշիռը մեր գնահատականներով ընդհանուր սպառման ծավալում այսօր կազմում է 15 տոկոս, իսկ մնացած տոկոսն այն ալկոհոլային խմիչքներն են, որոնք ունեն մեծ սպառում:
Հաջորդ առաջարկը շքեղության հարկն է: Ենթադրվում է թանկարժեք մեքենաների վրա, որոնց շուկայական արժեքը գերազանցում է 90 հազար դոլարը, էապես ավելացնել այսօր կիրառվող դրույքաչափը: Դա հնարավորություն կտա մոտավորապես 1 մլրդ դրամով ավելի հարկային եկամուտներ հավաքագրել պետական բյուջեի համար: Սպասվում է նաև շահումով խաղերի և խաղատների ոլորտում հաստատագրված վճարների ավելացում 50 տոկոսով: Ակնալում ենք, որ այստեղ կունենանք լրացուցիչ 2 մլրդ դրամի եկամուտ:
Հաջորդն արտոնագրային վճարների դաշտի ընդլայնումն է, որի նպատակն է փոքր և միջին բիզնեսի համար ստեղծել ավելի բարենպաստ պայմաններ: Այսօրվա գործող ռեժիմն այնպիսին է, որ մինչև 100 հազար դրամի պարագայում թույլատրվում է, որպեսզի ձեռներեցներն առանց ստուգումների հաշվանցում կատարեն: Այդ շեմը կդարձվի 10 մլն դրամ: Հաշվանցումը նրանք կարող են անել առանց նախնական համաձայնություն ստանալու Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից, և սա փոքր և միջին բիզնեսի համար ստեղծում է բարենպաստ պայմաններ:
Այսպիսով, կառավարության առաջարկած նոր հարկային փաթեթը կարող է զգալիորեն ծանրաբեռնել մեծահարուստներին և շքեղության սիրահարներին և միևնույն ժամանակ բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում ՓՄՁ համար:

Новый пакет налоговых изменений, разработанный правительством Армении и представленный на обсуждение в парламент страны будет новым бременен не только для представителей малого и среднего бизнеса, но и, в конечном счете, ляжет тяжелой ношей на плечи населения, считает координатор общественной организации “Сеть защиты бизнес-интересов” Гагик Погосян. «Естественно, налоговое бремя ляжет и на плечи МСБ, но в каком размере, пока трудно сказать», – сказал он по итогам заседания Совет по развитию малого и среднего бизнеса, который прошел 2 ноября в правительстве Армении.
В связи с этим Гагик Погосян добавил, что в случае принятия всех тех налоговых изменений, которые непосредственно касаются интересов МСБ, хозсубъектам необходимо предоставить хотя бы 2-3 месяца для прогнозирования своего бизнеса, расходов и доходов, на будущий год. «Этот вопрос находится на стадии обсуждения и будет представлен на следующем заседании Совета», – добавил он.
1 ноября на бюджетных слушаниях в парламенте Тигран Саркисян представил пакет налоговых изменений, принятие которого позволит в следующем году собрать на 101 млрд драмов больше налогов. Таким образом, во-первых, это внедрение прогрессивной шкалы подоходного налога. Предлагается повысить подоходный налог на 5 п.п. – до 25% – для тех, чьи ежемесячные доходы превышают 2 млн драмов. Второе важное изменение предполагает, что налоговая нагрузка ляжет на дорогостоящую алкогольную продукцию. База ее налогообложения увеличится на 50% в сравнении с доступными алкогольными напитками. Надо отметить, что удельный вес дорогостоящих алкогольных напитков в общем объеме потребления составляет всего 15%. Следующее предложение – это налог на роскошь. Предлагается значительно увеличить ставку налогообложения автомобилей с рыночной стоимостью выше $90 тыс., что, в свою очередь, позволит собрать дополнительный 1 млрд драмов. Помимо этого ожидается увеличение поступлений на 2 млрд драмов из сферы казино и игр с выигрышем, где на 50% будут повышены фиксированные выплаты.
Следующее изменение относится к малому и среднему бизнесу, и это касается начисления налога на добавленную стоимость. Сегодняшний режим таков, что если сумма налога не превышает 100 тыс. драмов, предприниматели могут производить начисление без проверок. Этот порог будет увеличен до 10 млн драмов. Начисление может производиться без получения предварительного согласия от Комитета по госдоходам, что улучшает условия для малого и среднего бизнеса.
Таким образом, новый налоговый пакет, предлагаемый правительством, может значительно притеснить богатых и любителей всякой роскоши, одновременно он создает благоприятные условия для МСБ.