2 Նոյեմբեր 2011 - 11:50 AMT
2011-ի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ Հայաստանից արտահանվել է 12 858 տոննա միրգ և բանջարեղեն 2010-ի նույն շրջանի 10 000 տոննայի փոխարեն։ Այդ մասին նոյեմբերի 2-ին մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը։ Նրա խոսքով, ծիրանի արտահանումը կազմել է 7 300 տոննա, կեռասի արտահանումը՝ 673 տոննա, սալորի՝ 257, բալի՝ 5,7։
Ինչպես հաղորդել է փոխնախարարը, արտահանման մեծ մասը բաժին է ընկնում Ռուսաստանի շուկային՝ 9 890 տոննա, այնուհետև Վրաստանի՝ 2 858, Ուկրանիայի՝ 89 տոննա, Բելառուսի՝ 15, Նիդերլանդների և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների՝ 1-ական տոննա։ «Հայաստանը Նիդերլանդներ է արտահանում ծիրան, իսկ ԱՄԷ՝ կանաչի»,- հավելել է նա։
Ռոբերտ Մակարյանը նաև հաղորդել է, որ Հայաստանից գյուղատնտեսական արտադրանքի 94 տոկոսն արտահանվում է ավտոտրանսպորտով, մնացած 6 տոկոսը՝ օդային ճանապարհով։ Մակարյանը նշել է, որ արտահանման ծավալների ավելացմանը կարող է նպաստել այս տարի «Զվարթնոց» օդանավակայանին կից բացված սառնարանային համալիրը։

2 Ноябрь 2011 - 11:50 AMT
По состоянию на 1 ноября 2011 года из Армении было экспортировано 12 858 тонн плодов и овощей против 10 тысяч 570 тонн за тот же период в 2010 году. Об этом 2 ноября на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян. По его словам, экспорт абрикоса составил 7 300 тонн, черешни – 673 тонны, сливы – 257 тонн, а вишни – 5,7 тонны.
Как сообщил замминистра, большая доля экспорта армянских плодов и овощей пришлась на рынок России – 9 890 тонн, затем следует Грузия – 2 858, Украина – 89 тонн, Беларусь – 15 тонн, Нидерланды и ОАЭ – по одной тонне. «В Нидерланды Армения поставляет абрикосы, а в ОАЭ – зелень», – добавил он.
Роберт Макарян также сообщил, что 94% сельхозпродукции из Армении экспортируется автотранспортом, а остальные 6% – воздушным путем. В связи с этим замминистра сказал, что увеличению объемов экспорта может содействовать открытое в этом году холодильное хозяйство в зоне свободной торговли при аэропорте «Звартноц», которое в первый год работы загружено лишь частично.