2 Նոյեմբեր 2011 - 13:18 AMT
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր կառավարությունում ընդունել է Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Իգոր Պետրիշենկոյին: Ողջունելով հյուրին՝ վարչապետը կարևորել է մեր երկրի համար բարեկամ և եղբայրական Հանրապետության՝ Բելառուսի հետ կապերի հետագա զարգացումն ու ամրապնդումը, ինչպես նաև համատեղ նոր ծրագրերի իրականացումը, հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Իգոր Պետրիշենկոն Տիգրան Սարգսյանին է փոխանցել Բելառուսի վարչապետ Միխայիլ Մյասնիկովիչի ջերմ ողջույնները, այնուհետև ներկայացրել երկկողմ ծրագրերի ընթացքն ու հետագա գործընթացները:
Երկուստեք նշվել է, որ հայ-բելառուսական առևտրաշրջանառության մակարդակը և համատեղ նախագծերի ներկայիս քանակը չեն համապատասխանում երկու բարեկամ պետությունների միջև առկա հնարավորություններին: Այս համատեքստում, Բելառուսի արտգործնախարարի առաջին տեղակալը տեղեկացրել է, որ հաջորդ տարվա առաջին կիսամյակում նախատեսվում է անցկացնել հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, որի շրջանակում կկազմակերպվի նաև բիզնես ֆորում, ինչը կխթանի Հայաստանի և Բելառուսի գործարար հատվածների միջև համագործակցության զարգացումն ու համատեղ նոր ծրագրերի իրականացումը: Իգոր Պետրիշենկոն հավաստիացրել է, որ իրենք պատրաստ են հայ գործարարների համար ապահովել բարենպաստ պայմաններ՝ Բելառուսում ներդրումների իրականացման համար: Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են նաև երկու պետությունների միջմարզային հարաբերությունների զարգացման, գյուղատնտեսական ապրանքների վերամշակման, մեքենաշինության և այլ ոլորտներում հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին վարչապետն ընդգծել է, որ պետք է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ հայ-բելառուսական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում առաջխաղացում ապահովելու համար:

Премьер-министр Тигран Саркисян принял первого заместителя министра иностранных дел Беларуси Игоря Петрищенко. Приветствуя гостя, глава правительства отметил важность дальнейшего развития и укрепления связей, а также осуществления новых совместных программ с дружественной для Армении страны.
Как отмечается в сообщении пресс-службы правительства, Игорь Петрищенко передал Тиграну Саркисяну приветствия премьер-министра Беларуси Михаила Мясниковича, затем представил ход реализации и дальнейшие перспективы совместных программ.
Стороны отметили, что объемы товарооборота между двумя дружественными государствами и нынешнее число совместных проектов не соответствуют имеющимся возможностям. В этом контексте первый заместитель министра иностранных дел Беларуси проинформировал, что в первом полугодии следующего года планируется провести заседание армяно-белорусской межправительственной комиссии, в рамках которого будет также организован бизнес-форум, что будет стимулировать развитие сотрудничества между деловыми кругами Армении и Беларуси и реализацию новых совместных программ. Игорь Петрищенко заверил, что белорусская сторона готова обеспечить армянским бизнесменам благоприятные условия для осуществления инвестиций в Беларуси.
Во время встречи стороны также обсудили вопросы, относящиеся к дальнейшему развитию сотрудничества между областями двух государств, в сферах переработки сельхозпродуктов, машиностроения и по другим направлениям. В конце встречи премьер-министр подчеркнул, что нужно приложить все усилия, чтобы обеспечить продвижение вперед в деле развития двусторонних армяно-белорусских отношений.