2 Նոյեմբեր 2011 - 14:56 AMT
Թանկարժեք օղու և ավտոմեքենաների սիրահարները ստիպված կլինեն ավելի շատ հարկ վճարել Հայաստանի պետբյուջե
Նոյեմբերի 2-ին կառավարությունում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության վերաբերյալ կայացած Խորհրդի նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Խորհրդի ներկայացուցիչներին ծանոթացրել է նոր հարկային բարեփոխումների փաթեթին: Ինչպես նշվում է կառավարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, օրենսդրական փաթեթը մշակվել է փոքր և միջին բիզնեսի համար միջավայրը հնարավորինս բարելավելու նպատակով և հարկային բեռը տեղափոխելու համար այն ոլորտներ, որտեղ կան ավելի բարձր եկամուտներ:
Մասնավորապես, վարչապետի խոսքով, եկամտահարկի սանդղակն այսուհետև պետք է լինի պրոգրեսիվ սկզբունքով կազմված, իսկ այն ֆիզիկական անձինք, ովքեր ստանում են 2 միլիոն դրամից ավելի եկամուտ, պետք է վճարեն ոչ թե 20 տոկոս, այլ 25 տոկոս եկամտահարկ:
Երկրորդ կարևորագույն փոփոխությունը վերաբերում է ալկոհոլային խմիչքներին, որոնց շուկայում կապահովվի հավասար հարկային դաշտ արտադրողների և ներկրողների համար: Մասնավորապես, 50 տոկոսով կավելացվի օղու արժեքային դրույքաչափը` ներքին շեմը թողնելով անփոփոխ` 500 դրամ: Այսպիսով, վարչապետի խոսքով, հայ արտադրողների, մանավանդ փոքր և միջին արտադրողների համար ավելի բարենպաստ պայման է ստեղծվում, որովհետև նրանք գնային առումով ավելի լավ վիճակում են հայտվում, իսկ թանկ օղիներից 2 մլրդ դրամ լրացուցիչ գումար կհավաքվի բյուջե:
Երրորդ կարևոր փոփոխությունը, այսպես կոչված, շքեղության հարկն է: Խոսքը գնում է 90 հազար ԱՄՆ դոլարից ավելի բարձր գին ունեցող մեքենաների մասին, որոնց մաքսային արժեքի նկատմամբ դրույքաչափը բարձրացվում է 20 տոկոսով: Բացի դրանից, 50 տոկոսով ավելացվում են խաղատների, շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի, վիճակախաղերի կազմակերպման համար նախատեսված հաստատագրված վճարները, ինչը թույլ կտա 2 մլրդ դրամ լրացուցիչ եկամուտ ապահովել:

2 Ноябрь 2011 - 14:56 AMT
В рамках состоявшегося 2 ноября в правительстве Армении заседания Совета по развитию малого и среднего бизнеса премьер-министр Тигран Саркисян познакомил его представителей с деталями пакета новых налоговых реформ. Как отмечается в сообщении пресс-службы правительства, законодательный пакет разработан с целью максимального улучшения среды для МСБ и перевода налогового бремени в сферы, где сконцентрированы более высокие доходы.
В частности, по словам премьер-министра, шкалу подоходного налога планируется рассчитать по прогрессивному принципу, а физлица, получающие доход в 2 млн драмов и более, должны будут платить подоходный налог в размере 25% вместо прежних 20%.
Еще одно важнейшее изменение касается алкогольных напитков, на рынке которых будет обеспечено равное налоговое поле для производителей и импортеров. В частности, планируется на 50% повысить стоимостную ставку на водку, оставляя неизменным нижний порог в 500 драмов. Таким образом, по словам премьера, для армянских производителей, особенно малого и среднего бизнеса, создаются более благоприятные условия, так как они с ценовой точки зрения оказываются в лучшем положении, а с дорогих водок будет собрано дополнительно 2 млрд драмов.
Другим изменением предусматривается введение «налога на роскошь». Здесь речь идет о машинах, чья стоимость превышает 90 тыс. долларов, в отношении которых ставка таможенной пошлины повышается на 20%. Помимо этого, на 50% увеличиваются выплаты за организацию казино, игр с выигрышем, интернет-игр с выигрышем, лотерей, что позволит обеспечить дополнительные доходы еще в 2 млрд драмов.