3 Նոյեմբեր 2011 - 08:58 AMT
2012-ին Հայաստանում շուրջ 100 000 պետծառայողներ կարող են օգտվել սոցիալական փաթեթից: Այդ մասին նոյեմբերի 3-ին կառավարության նիստում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Նրա խոսքով, 2012թ. պետբյուջեով նախատեսված է 18 մլրդ դրամ պետական ծառայողների սոցիալական փաթեթի ստեղծման համար։ «Դա նշանակում է, որ պետական կառույցների աշխատողներն անկախ պաշտոնից և ստացած աշխատավարձից, հնարավորություն են ստանում օգտվել սոցիալական փաթեթից»,- ասել է նա, ընդգծելով, որ պետբյուջեի կողմից հատկացված միջոցները հավասարաչափ բաշխվելու են պետական ծառայողների միջև։
Իր հերթին Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը ներկայացրել է սոցիալական փաթեթի 4 ուղղություններ՝ բժշկական ապահովագրություն, հիփոթեկային վարկերի տոկոսների վճարում, հանգիստ ՀՀ-ում և ԼՂՀ-ում և կրթություն։ «Մշակվել են մեխանիզմներ, որոնք բացառում են բյուրոկրատական քաշքշուկն այդ նախագծի իրագործման մեջ»,- ասել է նա։

3 Ноябрь 2011 - 08:58 AMT
Порядка 100.000 госслужащих в Армении смогут воспользоваться социальным пакетом в 2012 году. Об этом заявил на заседании правительства 3 ноября премьер-министр Армении Тигран Саркисян. По его словам, проектом госбюджета на 2012 предусмотрено 18 миллиардов драмов для создания соцпакета госслужащих. “Это означает, что сотрудники госструктур вне зависимости от должности и получаемой зарплаты, получат возможность воспользоваться соцпакетом”, – сказал он, подчеркнув, что выделенные госбюджетом средства будут распределены между госчиновниками равномерно.
В свою очередь министр финансов Армении Ваче Габриелян представил 4 направления социального пакета: медстрахование, выплата процентов по ипотечным кредитам (ремонт квартир), отдых в РА и НКР и образование. “Разработаны механизмы, которые исключат бюрократизм в реализации этого проекта, а его оплата будет происходить в безналичном порядке”, – добавил он.