3 Նոյեմբեր 2011 - 09:23 AMT
Հայաստանի կառավարության որոշմամբ ստեղծվել է «Հայկական միրգ» բաց բաժնետիրական ընկերությունը, որի հիմնական նպատակն է աջակցել այգեգործության զարգացմանն ու թարմ մրգի ու ընկուզեղենի արտահանմանը արտաքին շուկա:
Ինչպես հայտնել է գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, «Հայկական միրգ» ԲԲԸ-ն ստեղծվել է Հայաստանում «Գյուղական հնարավորությունների ստեղծման ծրագրի» շրջանակներում, որն ուղղված է աղքատության կրճատմանը գյուղական շրջաններում, եկամուտների աճին ու կենսական մակարդակի բարձրացմանը գյուղական շրջաններում բերքատու այգիների ձևավորման հաշվին:
Այդ առնչությամբ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ կառավարությունը մեծ ակնկալիքներ ունի, կապված այդ ծրագրի իրագործման հետ: «Անհրաժեշտ է բարձրացնել արտադրողականությունը, մեծ նշանակություն կունենա նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը, ինչը նոր հմտություններ կպահանջի մեր ֆերմերներից, որպեսզի նրանք իմանան, թե ինչպես կարելի է 1 հա ավելի շատ բերք ստանալ»,-ասել է նա:
«Հայկական միրգ» ընկերության ստեղծմանն է հատկացվել շուրջ 52 մլն դոլար: Այդ գումարից 13,5 մլն դոլարը հատկացվել է IFAD-ի կողմից, 20 մլն դոլարը՝ OPEC-ի, 3,5 մլն դոլար հատկացրել է Դանիայի կառավարությունը խորհրդատվական ծառայությունների համար. շահառուները կմասնակցեն 3 մլն դոլարի չափով, ևս 11 մլն դոլար հատկացրել է կառավարությունը որպես համաֆինանսավորում:
Ընկերությունը կզբաղվի ամբողջ շղթայի հարցերով՝ տնկիների ներկրումից մինչև վերջնական արտադրանքի իրացում, մասնավորապես, ունենալ ինչպես տնկիների բազմացման, մշակման, պահպանման, տեսակավորման ու իրացման համակարգ, այնպես էլ պատրաստի արտադրանքի պահպանման համար նախատեսված սառնարաններ, լոգիստիկա ու արտահանման շփումներ: Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում նախատեսվում է 700 հա վրա ստեղծել ինտենսիվ զարգացման այգեգործություն:

Решением правительства Армении создано ОАО «Армянский фрукт», основной целью которого является содействие развитию садоводства в стране и экспорта свежих фруктов и орехов на внешние рынки.
Как сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян, ОАО «Армянский фрукт» создано в Армении в рамках Программы создания сельских возможностей», нацеленной на сокращение бедности в сельских регионах, увеличение доходов и жизненного уровня в сельских областях за счет формирования плодовых садов.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян сказал, что правительство связывает большие ожидания с реализацией этот программы. «Необходимо повышать производительность, будет иметь место внедрение новых технологий, что потребует новых навыком от наших фермеров, чтобы они знали, как с 1 га получить больше урожая», – сказал он.
На создание компании «Армянский фрукт» направлено порядка $52 млн. Их них $13,5 млн. предоставлено со стороны IFAD, $20 млн. – OPEC, правительство Дании выделит $3,5 млн. на консультационные услуги, участие бенефициариев предусмотрено в размере $3 млн., еще $11 млн. представило правительство в качестве софинансирования.
Компания будет заниматься вопросами всей цепи от импорта саженцев до реализации конечной продукции, в частности, иметь как систему разведения саженцев и их обработки, хранения, сортировки и реализации готовой продукции, так и холодильные камеры для хранения продукции, свою логистику и экспортные контакты. В рамках программы в Армении планируется создать 700 га плодовых садов интенсивного развития.