Համաշխարհային ճգնաժամի երկրորդ ալիքի հայտնվելու հնարավորությունը բավական մեծ է, իսկ 2012-ը վատ տարի է լինելու համաշխարհային տնտեսության զարգացման համար, կարծում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը։ Ինչ վերաբերվում է Հայաստանի տնտեսությանը, ապա, նրա խոսքով, դրա վրա ազդում է ռուսական տնտեսության մեջ տիրող իրավիճակը, որտեղ 2012-ին տնտեսական աճը նախատեսված է 4 տոկոսի մակարդակում։ «Այդ պատճառով Հայաստանում գալիք տարում լուրջ ցնցումներ չեն լինի, իսկ եթե ֆինանսական հոսքերի միտումները շարունակվեն, ապա Հայաստան մտնող փոխանցումների ծավալները 2012-ին կհասնեն նախաճգնաժամային շրջանին»,- նոյեմբերի 4-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է նա։
Դրա հետ կապված՝ նա դրական է գնահատել այն, որ 2012-ին Հայաստանում ապահովվելու է տնտեսական աճ 4,2 տոկոսի մակարդակում։ «Լավ է, որ մենք աճում ենք, բայց ինձ անհանգստացնում է՝ իսկապես այդ տեմպերը բավարար են»,- ասել է փորձագետը և հավելել, որ աճ ապահովվելու է արդյունաբերության ոլորտում, ինչպես նաև 2-2,5 տոկոս աճ՝ շինարարության ոլորտում։
Անդրադառնալով ժողովրդի բարեկեցությանը՝ Բագրատ Ասատրյանն ասել է, որ հաշվի առնելով համաշխարհային շուկաներում պարենային ապրանքների գների աճը՝ երկրի բնակչությունը զգալիորեն վատ է ապրելու։ Այդ առումով նա հավելել է, որ դա վերաբերվում է նաև պետական ծառայողներին, որոնց համար կառավարության կողմից նախատեսված սոցիալական փաթեթը պլանավորված քայլ է լինելու։ «Եթե մենք չվճարենք պաշտոնյաներին, ապա չենք կարող նրանցից արդյունավետ աշխատանք ակնկալել»,- ասել է նա։

Опасения, связанные с возможностью проявления второй волны мирового кризиса, достаточно велики, и они увеличиваются, а 2012 год будет плохим годом для развития мировой экономики, считает экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян. Что же касается экономики Армении, то, по его словам, на нее, в частности, влияет ситуация в российской экономике, где в 2012 году экономический рост ожидается на уровне 4%. «В силу чего в Армении не будет серьезных потрясений в ближайший год, а если текущие тенденции финансовых потоков продолжатся, то объемы трансфертов, поступающих в Армению, в 2012 году достигнут уровня докризисного периода», – сказал он 4 ноября на пресс-конференции в Ереване.
В связи с этим он положительно оценил то, что в 2012 году в Армении будет обеспечен экономический рост на уровне 4,2%. « Хорошо, что мы растем, но меня беспокоит, действительно ли эти темпы достаточны», – подчеркнул эксперт, добавив, что рост будет обеспечен в сфере промышленности, а также на 2-2,5% рост будет обеспечен в сфере строительства.
Касаясь благосостояния народа, Баграт Асатрян сказал, что с учетом того, что ожидается рост цен на продовольственные товары на мировых рынках, то население страны будет жить значительно хуже. В этом контексте он добавил, это касается и госслужаших, для которых соцпакет, предусмотренный правительством, был запланированным шагом. «Если мы не будем платить чиновникам, то не сможем ожидать от них эффективной работы», – подчеркнул он.