Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Թաներ Յիլդիզը դիմել է ՄԱԳԱՏէ՝ պահանջելով փակել Հայաստանի Մեծամորի ատոմակայանը, հայտնում է «Միլիեթ» թերթը: Նա հայտարարել է, որ միջազգային գործակալությունն ունի նման լիազորություններ: «Մենք դեմ ենք շահագործման ժամկետը սպառած բոլոր կայանների աշխատանքին, մենք հանդես կգանք նման բոլոր կայանները փակելու նախաձեռնությամբ»:
Նախարարն ասել է, որ անհրաժեշտ տեղեկություններ ստանալու նպատակով նա Վանի երկրաշարժից հետո դիմել է մասնագետներին, քանի որ Մեծամորի ԱԷԿ-ը գտնվում է Թուրքիայի սահմաններին մոտ: Նա նշել է, որ ճառագայթման մակարդակը տարածաշրջանում չի բարձրացել: «Մենք դեմ ենք շահագործման ժամկետը սպառած կայանների գործունեությանը, հատկապես նրանց, որ մոտ են մեզ: Աշխարհում կա 40 տարին լրացած 26 ԱԷԿ: Այդ կայանները պետք է փակել: Սակայն, դա չի նշանակում, որ պետք է հրաժարվել ատոմային էներգիայից»:
Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի անվտանգության մակարդակը մի քանի անգամ բարձր է ճապոնական «Ֆուկուսիմայի» մակարդակից: Այդ մասին, ելույթ ունենալով Հայաստանի խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում, հայտնել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը` մեկնաբանելով վերջերս լրատվամիջոցներում խմորվող հաղորդագրությունները Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգության վերաբերյալ:
«Հայաստանի ԱԷԿ-ն աշխարհում միակ ատոմակայանն է, որը բնական շրջանառության ռեժիմ ունի, ինչը թույլ է տալիս անհրաժեշտության դեպքում անգամ առանց հարկադրական շրջանառության ապահովել ռեակտորի սառեցումը 72 ժամվա ընթացքում»,- ասել է նախարարը: Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ հայկական կողմն աշխարհի տարբեր ԱԷԿ-երում արտակարգ իրավիճակների մասին տեղեկատվություն է ստանում, որի հիման վրա մշակում է ատոմային էլեկտրակայանների անվտանգության ապահովման միջոցառումների ծրագիրը և մոդելավորում իրավիճակը:
2012 թվականի ապրիլին Եվրոպական միության աջակցությամբ Հայաստանի ԱԷԿ-ում սթրես-թեստ կանցկացվի: Այդ մասին հոկտեմբերի 30-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության տնտեսական համաժողովում հաղորդել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ որոշումը պայմանավորված է ճապոնական Ֆուկուսիմայում ողբերգական իրադարձություններով: Նա հաղորդել է նաև, որ ներկա պահին Հայաստանի ԱԷԿ-ում անվտանգության մակարդակի բարձրացման աշխատանքները շարունակվում են:
Այս կապակցությամբ նա հիշեցրել է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագիտական խումբը դրական է գնահատել կայանի անվտանգ շահագործման մակարդակը՝ հավելելով, որ ԱԷԿ-ում արդեն ձեռնամուխ են եղել միջազգային փորձագետների հայտնաբերած թերությունների վերացմանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է նոր էներգաբլոկի շինարարությանը, ապա, ինչպես հաղորդել է նախարարը, իրականացվում են պոտենցիալ ներդրողների որոնման աշխատանքներ:

5 Ноябрь 2011 - 09:40 AMT
Турция хочет пожаловаться МАГАТЭ на армянскую АЭС, эксперты которого положительно оценили уровень безопасной эксплуатации атомной станции
Министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз обратится в МАГАТЭ с требованием закрыть Мецаморскую АЭС в Армении, сообщает газета Milliyet. Он заявил, что международное агентство располагает такими полномочиями: «Мы выступим с инициативой о закрытии всех станций с истекшим сроком эксплуатации».
Министр сообщил, что с целью получить необходимую информацию он обратился после землетрясения в Ване к специалистам в связи с Мецаморской АЭС, находящейся на прилежащей к границе Турции территории. Он отметил, что уровень радиации в регионе не повысился: «Мы против деятельности станций с истекшим сроком эксплуатации, причем станций, расположенных близко к нам. В мире имеется 26 АЭС возрастом старше 40 лет. Эти станции надо закрыть. Но это вовсе не означает отказ от атомной энергии».
Надо отметить, что уровень безопасности армянской АЭС в несколько раз выше, чем у японской «Фукусимы». Об этом не раз заявлял министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсесян. Армянская АЭС – единственная в мире атомная станция, которая имеет режим естественной циркуляции, что позволяет в случае необходимости даже без принудительной циркуляции обеспечить охлаждение реактора в течение 72 часов. Более того, в апреле 2012 года при содействии Европейского союза на Армянской АЭС будет проведен стресс-тест. Данное решение обусловлено трагическими событиями на японской Фукусиме. На данный же момент на Армянской АЭС продолжаются работы по повышению уровня безопасности. Более того, экспертная группа МАГАТЭ положительно оценила уровень безопасной эксплуатации станции, после чего на АЭС приступили к процессу устранения выявленных международными экспертами недостатков.