5 Նոյեմբեր 2011 - 12:19 AMT
Համաշխարհային միտումների այս ֆոնին փոքր Հայաստանին Արմագեդոն չի սպասվում: Շատ փորձագետների գնահատմամբ, մեզ հասնող հիմնական ազդակները գալիս են Ռուսաստանից, որտեղ տնտեսական աճը 2012-ին նախատեսված է 4 տոկոսի մակարդակում, ավելին, հաջորդ տարի սպասվում է փոխանցումների ավելացում նախաճգնաժամյա շրջանի մակարդակում: «Այդ պատճառով Հայաստանում գալիք տարում լուրջ ցնցումներ չեն լինի, իսկ եթե ֆինանսական հոսքերի միտումները շարունակվեն, ապա Հայաստան մտնող փոխանցումների ծավալները 2012-ին կհասնեն նախաճգնաժամային շրջանին»,- ասել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը։
Դրա հետ կապված՝ նա դրական է գնահատել այն, որ 2012-ին Հայաստանում ապահովվելու է տնտեսական աճ 4,2 տոկոսի մակարդակում։ «Լավ է, որ մենք աճում ենք, բայց ինձ անհանգստացնում է՝ իսկապես այդ տեմպերը բավարար են»,- ասել է փորձագետը և հավելել, որ աճ ապահովվելու է արդյունաբերության ոլորտում, ինչպես նաև 2-2,5 տոկոս աճ՝ շինարարության ոլորտում։
Անդրադառնալով ժողովրդի բարեկեցությանը՝ Բագրատ Ասատրյանն ասել է, որ հաշվի առնելով համաշխարհային շուկաներում պարենային ապրանքների գների աճը՝ երկրի բնակչությունը զգալիորեն վատ է ապրելու։ Այդ առումով նա հավելել է, որ դա վերաբերվում է նաև պետական ծառայողներին, որոնց համար կառավարության կողմից նախատեսված սոցիալական փաթեթը պլանավորված քայլ է լինելու։ «Եթե մենք չվճարենք պաշտոնյաներին, ապա չենք կարող նրանցից արդյունավետ աշխատանք ակնկալել»,- ասել է նա։
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի փոխնախագահ Յան Ֆիշերը կոչ է արել «ժամանակից շուտ խուճապի չմատնվել և սև սցենարներ չկազմել», այլ ավելի լավ է զգույշ լինել ֆիսքալային քաղաքականության իրագործման հետ: Հայկական տնտեսության համեմատական առավելությունների շարքում նա նշել է «առողջ» բանկային համակարգը, որին հաջողվել է դիմակայել արտաքին ազդեցություններին:

5 Ноябрь 2011 - 12:19 AMT
На этом фоне мировых тенденций небольшую Армению не ждет (как бы не сглазить) Армагеддон. Согласно оценкам многих экспертов, как местных, так и зарубежных, основные импульсы, поступающие непосредственно к нам, идут со стороны России, где экономический рост на 2012 год запланирован на уровне 4%, более того, в следующем году ожидается рост увеличения трансфертов на уровне докризисного периода. С учетом развивающихся событий правительство Армении по проекту госбюджета на 2012 год запрогнозировало осторожный показатель экономического роста на уровне 4,2%, что меньше показателя, предусмотренного на 2011 год – 4,6%. Помимо этого, с точки зрения обеспечения диверсификации экономики страны, в следующем году будет обеспечен рост в сфере промышленности, сельского хозяйства, услуг, а также предприняты усилия для обеспечения небольшого роста в 2%-2,5% в сфере строительства после продолжительного спада в посткризисный период.
Вице-президент Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) Ян Фишер призвал не «впадать в панику раньше времени и не придерживаться черных сценариев», а лучше быть осторожнее с реализацией фискальной политики. Среди сравнительных преимуществ армянской экономики, пережившей кризис 2009 года, представитель международной структуры отметил «здоровую» банковскую систему, которой удалось противостоять внешним воздействиям. Для развития же экономики Армении властям следует продолжить положительный курс, взятый на реализацию реформ по улучшению налогового и таможенного администрирования, бизнес-среды, что очень важно для прихода в страну иностранных инвестиций.
Тем не менее, благосостояние армянского народа в 2012 году не улучшиться, а как считает экс-председатель Центробанка Армении Баграт Асатрян, ухудшится, несмотря на предусмотренные проектом госбюджет на 2012 год повышения по соцвыплатам и пенсиям, поскольку на мировых рынках ожидается рост цен на продовольственные товары.