Այսօր առավոտյան ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Հնդկաստանի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պետնախարար Սաչին Պիլոտի մասնակցությամբ Երևանի պետական համալսարանում բացվել է հայ-հնդկական տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների կենտրոն՝ Հայաստանի և Հնդկաստանի կառավարությունների միջև կնքված համաձայնագրի շրջանակում։
Կենտրոնի նպատակն է խորացնել երկկողմանի համագործակցությունը ՏՀՏ ոլորտում և նպաստել երկրում համաշխարհային մակարդակի բարձրակարգ ՏՀՏ ոլորտի աշխատուժի զարգացմանը, կազմակերպել համատեղ հետազոտական աշխատանքներ և այլն:
Այսօր կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը և Սաչին Պիլոտը նշեցին, որ կենտրոնի ստեղծման համար Հնդկաստանի կառավարությունը տրամադրել է 1,8 մլն դոլար, իսկ ՀՀ կառավարությունը՝ 200 մլն դրամ։
Տիգրան Դավթյանի խոսքով, կենտրոնում ուսուցումը լինելու է անվճար. «Սա այս տարվա ընթացքում ստեղծված միջազգային մակարդակի 3-րդ ՏՏ կենտրոնն է։ Բացվեց Մայքրոսոֆթի Իննովացիոն Կենտրոնը, ԹՈՒՄՈ-ն, իսկ հիմա արդեն հայ-հնդական ՏՀՏ կենտրոնը»։
«10 հայ մասնագետներ գործուղվել են Հնդկաստան վերապատրաստվելու համար, իսկ 2 հնդիկ փորձագետներ Հայաստանում են։ Նրանք կենտրոնում դասավանդելու են TOT-եր (Ուսուցում ուսուցանողների համար)։ Հնդկաստանում կա 900 մլն բջջային օգտագործող։ Այսօր բջջայինը միայն զանգերի և սմս-ի համար չէ։ Այսօր այն օգտագործվում է թե՛ բանկային ոլորտում և թե այլ տնտեսության զարգացման համար կարևոր դեր խաղացող ոլորտներում»,-նշեց Հնդկաստանի կապի և ՏՏ պետնախարար Սաչին Պիլոտը։
Ըստ Տիգրան Դավթյանի՝ կենտրոնում կատարվելիք հետազոտական աշխատանքները նպաստելու են դեղագործությանը, ՏՏ ոլորտին, նանոտեխնոլոգիաների ոլորտին։ «ՏՏ ոլորտը կարող է շատ մարդկանց համար աշխատատեղեր ապահովել։ Այս կենտրոնը սկիզբն է հայ-հնդկական գլոբալ համագործակցության»,-ավելացրեց նախարարը։
Կենտրոնը համալրվել է PARAM գերհամակարգչով, որը տարածաշրջանում միակն է: Այն, վարչապետի խոսքով, բացառիկ հնարավորություն է ստեղծելու առաջին հերթին նոր հետազոտական աշխատանքների իրականացման համար: Համակարգիչը հիանալի գործիք է եղանակի և սեյսմիկ կանխատեսումների համար։
Կենտրոնն ապահոված է անհրաժեշտ բարձրակարգ փորձագետներով և համակարգչային անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով: Կենտրոնի ստեղծման և գործունեության ծրագրի գործընկերն է Երևանի պետական համալսարանը: Կենտրոնի հիմնման աշխատանքներին աջակցել է նաև Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը և Հնդկաստանի Հաշվողական առաջատար մշակումների կենտրոնը։

7 ноября утром при участии премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна и министра телекоммуникаций и информационных технологий Индии Сачина Пилота в Ереванском государственном университете в рамках подписанного между правительствами Армении и Индии меморандума о сотрудничестве открылся Армяно-индийский центр ИТ и телекоммуникаций.
Цель создания центра – расширить двустороннее сотрудничество в сфере ИТТ и содействовать активному развитию сферы, организовывать совместные исследования и т.д.
7 ноября во время экспресс-интервью министр экономики РА Тигран Давтян и Сачин Пилот отметили, что правительство Индии на открытие центра выделило 1,8 млн долларов, а правительство Армении – 200 млн драмов. По словам Тиграна Давтяна, обучение в центре будет бесплатным: “Это третий международный центр ИТ, открытый в этом году. Сначала открылся Инновационный центр Microsoft, затем Центр креативных технологий ТУМО, и вот теперь – Армяно-индийский центр ИТ и телекоммуникаций”.
“10 армянских специалистов поехали в Индию на переподготовку, а два индийских специалиста пройдут переподготовку в Армении. В центре они будут преподавать TOT (обучение для обучающих). В Индии зарегистрировано около 900 млн мобильных пользователей. Сегодня мобильная связь используется не только для звонков и СМС, она активно используется в банковской сфере, а также в различных сферах экономики”, – отметил министр телекоммуникаций и информационных технологий Индии Сачин Пилот.
В центре работает первый в регионе суперкомпьютер PARAM, который, в первую очередь, предоставляет возможность для повышения качества осуществляемых научно-исследовательских работ, а также увеличивает возможности компьютерной техники и программного обеспечения. Центр оснащен необходимой техникой и соответствующей научной литературой, привезенной из Индии.
Центр является совместной программой Армении и Индии, которая реализуется Фондом “Инкубатор предприятий” (Армения) и Центром C-DAC (Индия).