7 Նոյեմբեր 2011 - 10:18 AMT
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր կառավարությունում ընդունել է Հնդկաստանի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պետնախարար Սաչին Պիլոտի գլխավորած պատվիրակությանը, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը մեծապես կարևորում է հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացումը, խորացումն ու ընդլայնումը:
«Այժմ հայ-հնդկական տնտեսական համագործակցությունը բարձր մակարդակի վրա է դեղագործության, քիմիական արդյունաբերության, մեքենաշինության և տեղեկավական տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է զարգացնել համագործակցությունը նաև զբոսաշրջության ոլորտում, որին մեծապես կարող է նպաստել երկկողմ ավիաչվերթերի կազմակերպումը»,-նշել է վարչապետը։
Սաչին Պիլոտը նշել է, որ Հնդկաստանի կառավարությունը ևս շահագրգռված է այս հարցում և կանի ամեն ինչ՝ տարբեր ուղղություններով երկկողմ ծրագրերի իրականացման համար:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է պետությունների միջև առևտրաշրջանառության զարգացումը և այդ գործում մասնավոր հատվածի ներգրավումը: Դրանում, վարչապետի խոսքով, մեծ ծավալի աշխատանք պետք է իրականացնի հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև գյուղատնտեսության, մասնավորապես, Հայաստանի՝ Հնդկաստանից գյուղտեխնիկայի հնարավոր ձեռքբերմանը, մշակութային և գիտակրթական ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերվող հարցերի:

7 ноября премьер-министр РА Тигран Саркисян принял делегацию во главе с министром телекоммуникаций и информационных технологий Индии Сачином Пилотом, сообщают в правительстве РА.
Премьер-министр отметил, что правительство Армении считает достаточно важным развитие, расширение и углубление армяно-индийских связей.
“Отныне армяно-индийское экономическое сотрудничество находится на высоком уровне в фармацевтической и химической промышленности, в машиностроении и сфере ИТ. Правительство РА заинтересовано в развитии сотрудничества также в сфере туризма, которому в огромной степени содействует организация двусторонних авиаперелетов”, – отметил премьер-министр.
Сачин Пилот отметил, что правительство Индии также заинтересовано в этом вопросе и сделает все для реализации двусторонних программ.
На встрече была также затронута тема сельского хозяйства, в частности, закупка Арменией сельскохозяйственной техники из Индии, а также вопросы, касающиеся сотрудничества в культурной и научно-образовательной сфере.