7 Նոյեմբեր 2011 - 13:37 AMT
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վերա Կոբալիային: Ողջունելով հյուրին կառավարությունում՝ Տիգրան Սարգսյանն ուրախությամբ է նշել, որ երկկողմ հանդիպումները մշտապես անցնում են ջերմ մթնոլորտում, որոնք էլ նպաստում են գտնել հայ-վրացական բոլոր խնդիրների լուծումները, հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Բարձր գնահատելով Հայաստանի և Վրաստանի միջև հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ վարչապետը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Թբիլիսիում կայանալիք հայ-վրացական միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի նիստը ևս մեկ քայլ կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությոնների զարգացման և ամրապնդման գործում: «Հայաստանը և Վրաստանը մենք դիտարկում ենք որպես մեկ միասնական տնտեսական դաշտ: Մեր միջև առևտրափոխադրումների բոլոր խոչընդոտները պետք է վերացվեն, քանի որ այն բխում է մեր ժողովուրդների շահերից: Այս առումով, առաջիկա երկու տարիների ընթացքում Եվրամիության օժանդակությամբ շուրջ 42 մլն եվրո է ներդրվելու մեր երկրի երեք սահմանային անցակետերը եվրոպական լավագույն չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ ժամանակակից անցակետերը հնարավորություն կտան ավելի հեշտ իրականացնել մաքսազերծման գործընթացները և քաղաքացիներին մատուցել բարձր մակարդակի ծառայություններ: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ առաջարկվելու է վրացական կողմին միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի օրակարգ ներառել նաև միասնական մաքսային կետերի ստեղծման գաղափարը, որը հնարավորություն կտա դյուրացնել մաքսազերծման գործընթացը, երկկողմ սահմանի հատումը և այլն:
Իր հերթին, Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարը հույս է հայտնել, որ տարբեր ուղղություններով նոր համատեղ ծրագրերի իրականացման հարցերը ևս կդառնան նոյեմբերի 17-18-ին Թբիլիսում անցկացվելիք միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի քննարկման առարկա:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Մեղրիից Բաթումի ավտոճանապարհի կառուցմանը, որը 180 կիլոմետրով կկրճատի Իրանից դեպի Սև ծով ընկած ճանապարհի երկարությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության և այլ ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերվող հարցերի:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял министра экономики и устойчивого развития Грузии Веру Кобалиа.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, высоко оценив существующий уровень отношений между двумя странами, Тигран Саркисян высказал уверенность, что запланированное на ближайшее время заседание армяно-грузинской межправкомиссии станет еще одним шагом на пути развития и укрепления двусторонних отношений. По его словам, в повестку заседания включены вопросы создания единых таможенных пунктов, которые повысят эффективность процессов растаможки, пересечения границ и др. «Армению и Грузию мы рассматриваем как единое экономическое поле. Все препятствия по товароперевозкам между нашими странами должны быть исключены, поскольку это исходит из интересов наших народов», – подчеркнул он. В связи с этим премьер добавил, что в ближайшие два года порядка 42 млн евро будет инвестировано на приведение в соответствие трех КПП лучшим европейским стандартам (Гогаван, Бавра и Баграташен).
В свою очередь, Вера Кобалиа высказала надежду, что вопросы сотрудничества по новым совместным программам также будут обсуждены на заседании армяно-грузинской межправкомиссии, которое пройдет в Тбилиси 17-18 ноября.
В ходе встречи стороны обсудили и строительство автодороги, ведущей от Мегри до Батуми, которая на 180 км сократит протяженность пути от Ирана до Черного моря, а также вопросы сотрудничества в сфере ИТ, промышленности и др.