8 Նոյեմբեր 2011 - 05:36 AMT
Արդեն մի քանի օր է, ինչ գործարկվել է yerevanguide.am նախագիծը։ Սա կայք է, որն ամեն ինչ քարտեզավորած հավաքում է մի տեղում՝ Երևանը մի տեղում։ Նախագծի հեղինակն է «ZOOM GRAPHICS» ընկերությունը։ Հեղինակներից Արամ Շահինյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ կայքը հատկապես հարմար կլինի զբոսաշրջիկների համար։
«Մի տեղ այցելելով, նրանք ամեն ինչ կիմանան՝ որտե՞ղ ինչ միջոցառում կա, որտե՞ղ կարելի է ընթրել, ո՞ւր գնալ երեկոյան և այլն։ Նման կայք ստեղծելու գաղափարն առաջացավ մոտ 4 ամիս առաջ։ Ե՛ս էլ, ընկերներ՛ս էլ որպես օգտագործող միշտ նման կայքի կարիքը զգացել ենք։ Այստեղ ամեն ինչ կարելի է գտնել հասցեով՝ քարտեզի վրա և ծանոթանալ օրվա իրադարձությունների ցանկին։ Կայքը դեռ ավարտուն չէ՝ աշխատում է alpha (նախնական) տարբերակով»,-ասաց Արամ Շահինյանը։
Yerevanguide.am-ում յուրաքանչյուր ոք կարող է իրադարձություն ավելացնել ՝ սեղմելով «ավելացնել իրադարձություն» կոճակը։ Բացի իրադարձություններից կա վայրեր ավելացնելու հնարավորություն։ «Այցելուները կարող են ավելացնել ցանկացած վայր՝ թանգարան, կինոթատրոն, կազմակերպություն և այլն։ Մենք բոլոր իրադարձությունները և վայրերը այս պահին ավելացնում ենք՝ օգտագործելով Facebook սոցիալական ցանցի իրադարձությունները կամ թանգարանների, թատրոնների և նման այլ կառույցների պաշտոնական կայքերի տեղեկությունները»,- նշեց Արամ Շահինյանը։ Նրա խոսքով, հետագայում նախատեսվում է ավելացնել Երևանի հուշարձանները և մշակութային բոլոր վայրերը։
Արամ Շահինյանը նշեց նաև, որ կա կայքը՝ որպես սոցիալական ցանց ինտեգրացնելու գաղափար և հետագայում կստեղծվի նաև կայքի բջջային ծրագիրը (application):
Yerevanguide.am-ը երկլեզու է՝ անգլերեն և հայերեն։ Մինչև տարեվերջ այն կունենա նաև ռուսերեն տարբերակը և կիրագործվեն բոլոր նախատեսվող թարմացումները։

Вот уже несколько дней, как задействован проект yerevanguide.am. Это сайт в виде карты, который собирает все в одном месте. Автор проекта – компания “ZOOM GRAPHICS”. Один из авторов – Арам Шагинян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что сайт будет особенно удобен для туристов.
“Посещая какое-либо место, они смогут получить любые сведения о том, где, когда и какое мероприятие организуется, куда пойти вечером и т.д. Идея создания сайта возникла еще 4 месяца назад. И я, и мои друзья как пользователи всегда ощущали необходимость подобного сайта. Здесь все можно найти по адресам, а также познакомиться со списком событий дня. Работы над разработкой сайта еще не закончены, он пока работает по предварительной (alpha) версии”, – сказал Арам Шагинян
В Yerevanguide.am каждый может добавить событие, нажав на кнопку “добавить событие”. Помимо событий есть возможность также посетить многие места: “Посетители могут добавить любое место – музей, кинотеатр, организацию и др. Мы пополняем этот список событий и мест, пользуясь сведениями, взятыми с социальной сети Facebook или других подобных официальных сайтов”, – отметил Арам Шагинян. По его словам, в дальнейшем планируется добавить все достопримечательности и исторические и культурные памятники Еревана.
Арам Шагинян также отметил, что сайт в качестве социальной сети интегрирует идею и в скором времени создаст мобильную программу сайта (application).
Сайт Yerevanguide.am пока доступен на английском и армянском языках. До конца года будет доступна и русская версия, будут запущены все обновления.